husqvarna

Chrudim chce získat pozemky u železničního nádraží na nabíječku pro elektrobusy

Chrudim (ČTK) - Chrudim chce od Správy železnic a Českých drah získat pozemky mezi kolejištěm a sousedním autobusovým nádražím. V minulosti na nich stály dílny pro lokomotivy, ale postupně byly zbořeny. Podle starosty Františka Pilného (ANO) už Správa železnic s prodejem předběžně souhlasila za splnění některých podmínek.

"Plánujeme, že bychom tam v první řadě udělali nabíječku pro elektrobusy. Ty by v naší městské hromadné dopravě měly začít jezdit od počátku roku 2025," řekl ČTK Pilný.

Pokud Chrudim pozemky získá, stálo by podle starosty za úvahu formou studie zjistit, zda by se na nich nedalo vybudovat autobusové nádraží. To současné se město v minulosti snažilo odkoupit, případně by přivítalo, kdyby je získal Pardubický kraj. Jeho vlastník, společnost Epique Brno, však o to neměl zájem. Nádraží by si podle Pilného zasloužilo rekonstrukci. Navíc nesplňuje normy pro nádraží, protože nemá závoru na vjezdu a výjezdu. Na nádraží je devět autobusových stání, využívají se ale jen z malé části.

"Navíc je tam problém s tím, že příjezdová ulice Československé armády je v majetku města a také asi třetina každého stání stojí na městských pozemcích. Ty bychom mohli využít třeba pro parkoviště k nádraží, případně by tam mohlo být i něco dalšího," řekl PIlný.

Neobává se toho, že by firma Epique nádraží zrušila a pozemky prodala developerovi, jako se to stalo v Pardubicích, kde radnice musela nákladně a komplikovaně vybudovat nové autobusové nádraží vedle železniční stanice. Soukromé pozemky v Chrudimi tvoří jen úzký pás.

Chrudim v listopadu 2020 otevřela v sousedství autobusového nádraží modernizovaný terminál veřejné dopravy. Rozsáhlá přestavba okolí železničního nádraží stála asi 63 milionů korun včetně DPH. Ulice se v prostoru před nádražím změnila v náměstí vydlážděné žulou a s výtvarně pojatou kamennou kašnou. Konstrukce se střechou bude chránit cestující čekající na městskou dopravu. Přibyly také stromy, designové lavičky, stojany na kola a elektronická tabule s odjezdy autobusů MHD. Přestavba ulice Československé armády v okolí nádraží zahrnovala rovněž změnu parkování s přestavbou nynějších stání. Zároveň vznikla stovka dalších parkovacích míst. Některá stání jsou vyhrazena pro potřeby Českých drah, Správy železniční dopravní cesty a České pošty.