Cime 3 kvartal 2024

Chrudim chce dostavět a zmodernizovat městskou noclehárnu a ubytovnu

Chrudim plánuje dostavět a zmodernizovat městskou noclehárnu a ubytovnu v Tovární ulici. V budoucnu by měla poskytovat i pečovatelskou službu lidem bez přístřeší. Ta dosud ve městě chybí, řekl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

Budova už je podle něj ve špatném stavu. "A když se naskytla možnost požádat o dotaci z programu Integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace, rádi bychom toho využili," uvedl Nunvář.

V současnosti slouží budova města v Tovární ulici jako noclehárna a nízkoprahové denní centrum pro až 18 klientů. V druhém a třetím nadzemním podlaží je městská ubytovna pro 66 lidí. V budoucnu by měl být objekt celkově zrekonstruován, díky novému výtahu by se stal bezbariérový a přistavělo by se další patro.

"Kapacita přízemí by se zvýšila z 18 na 23, v novém čtvrtém patře by vznikla pečovatelská služba. Když mají lidé bez domova zdravotní problém a propustí je z nemocnice a potřebují péči, není je kde ošetřovat a přehazují si je jako horký brambor," uvedl Nunvář. Za tímto účelem by vzniklo v nástavbě pět místností pro deset klientů.

Zastupitelé dnes schválili 200.000 korun na projektovou dokumentaci, dalších 650.000 korun bude zařazeno do rozpočtu města na příští rok. Celkové náklady se odhadují na 30 milionů korun, z toho by 17 milionů mělo přijít z dotace, 13 milionů by zaplatila radnice. Stavět by se mělo v letech 2023 a 2024.

Ne všichni zastupitelé byli plánem nadšeni. Například bývalý starosta Petr Řezníček (SNK ED) chtěl, aby byl návrh stažen, avšak neuspěl. Podle něj byl plán připraven příliš narychlo, město má i jiné investiční priority a nemělo by se řídit jen podle momentálně dostupných dotací. Místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti) mu oponoval, že péče o lidi bez přístřeší patří mezi dlouhodobé priority Chrudimi a provoz pečovatelské služby bude platit Pardubický kraj. Poskytovatele této služby už si město zajistilo.