Komatsu potřebu bagr

Chrudim bude jednat s majiteli pozemků kvůli přeložce silnice

Chrudim 11. ledna (ČTK) - Chrudim začne jednat s majiteli, kteří mají pozemky v trase budoucí přeložky silnice z města směrem na Rabštejnskou Lhotu. Někteří zatím váhají s prodejem. Radnice chce ze stávající silnice kolem letiště udělat cyklostezku, vedla by do rekreačních lesů Podhůra. Novinářům to dnes řekl starosta František Pilný (ANO).

"Zaseklo se to na pozemcích. Není jich ale hodně, co nechtějí pozemky prodat. Počítám s tím, že v únoru lidi jednotlivě navštívím a zeptám se jich, proč pozemky nechtějí prodat," řekl Pilný.

Město v minulosti chtělo postavit cyklostezku podél silnice, mnoho let se neúspěšně snažilo vykoupit pozemky. S majiteli se ale nedomluvilo. Nová přeložka vede jinudy, měla by začít u výjezdu z města u sportovního letiště a vrátila by se zpět na původní trasu u odbočky do Rabštejnské Lhoty. Trasa by měla být kratší, v délce 1,2 kilometru.

Podle Pilného by se mohlo začít stavět v roce 2023. Náklady se odhadují na několik desítek milionů korun. Bude záležet na tom, jaká bude situace na stavebním trhu. Jeho současný odhad je 30 až 40 milionů korun.

Investorem bude Pardubický kraj, kterému patří i současná silnice. Stavbu provede Správa a údržba silnic (SÚS) Pardubického kraje. Silničáři čekají, až město bude mít kompletně vyřešené pozemky, řekl ČTK ředitel SÚS Pardubického kraje Miroslav Němec.

"Kooperujeme s městem. Je procesní dohoda mezi městem, krajem a námi. Začali jsme dělat územní řízení, město dělá majetkoprávní vypořádaní. Až bude hotové, budeme pokračovat v územním řízení," řekl Němec.

V momentě, kdy bude majetkoprávní vypořádání dokončené, je další příprava a samostatná stavba otázkou dvou stavebních sezon. "V jedné sezoně to připravíme, v druhé postavíme a zprovozníme. Eventuálně nějaké dodělky budou ve třetím roce. Na té stavbě není nic složitého," řekl Němec.

Němec v 80. až 90. letech pracoval na chrudimském odboru dopravy, a už tehdy přeložku navrhoval. "Ručně jsem namaloval i různé obchvaty Chrudimi i tuhle trasu na Rabštejnskou Lhotu. Návrhy se posílaly na správu dopravy na ministerstvo. V těchto letech se o tom už jednalo," řekl.