Cime 3 kvartal 2024

Chomutov chce do jara vybudovat nový přivaděč ke Kamencovému jezeru

Chomutov (ČTK) - Chomutov chce do jara vybudovat nový přivaděč, který bude regulovat hladinu vody v Kamencovém jezeře. Ke konci prosince byla zhruba o 30 centimetrů pod normální stavem, na konci září o více než půl metru. Dosud se voda dopouštěla z Podkrušnohorského přivaděče, nově to bude z vodní nádrže Otvice a přivaděče Bílina, řekl náměstek primátora Milan Petrilák (ANO).

Důvodem změny přivaděče je podle Petriláka možné zamrznutí původního přivaděče v zimních měsících. Nová trasa má podle projektu 243 metrů. Investice vyjde zhruba na tři miliony korun. Město kvůli tomu uzavřelo smlouvu s e státním podnikem Povodím Ohře.

Stavět se má od začátku února. Petrilák řekl, že na jaře, tedy před sezonou, by měl být nový přivaděč hotový. Přirozený přítok vody se podle primátora Marka Hrabáče (ANO) zlepšil. V zimě se totiž voda nedopouštěla, přesto se hladina zvýšila. Za jejím úbytkem stálo dlouhodobé sucho.

Město se zaměřuje i na kvalitu vody, hlídá její parametry. V případě, že by se začal kamenec, kvůli kterému je jezero unikátní, z vody vytrácet, je město připravené přijmout opatření. Zatím však není jasné, jakým způsobem by se dalo jezero látkou obohatit. Kamenec by měl být ve vodě obsažen, dodal primátor. V současné době jsou hodnoty v pořádku.

Minulý rok dokončila firma rozsáhlou rekonstrukci vstupní části areálu z Přemyslovy ulice. Už dřív stavbaři upravili vstup z Mostecké ulice. Město do přestavby obou vstupů investovalo zhruba 100 milionů korun. Vzniknout má samostatný příjezd k loděnici. Do budoucna je v plánu také úprava stání pro karavany, které je ve svahu.