Komatsu potřebuju Bagr

Chemička Fosfa plánuje rozšíření výroby fosforečných solí

Břeclav 18. března (ČTK) - Břeclavská chemička Fosfa plánuje rozšíření výroby fosforečných solí. Chystá se proto přestavět jednu z budov ve svém areálu a dostavět technologický celek, který výrobu umožní, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA. Pořídí si nové zařízení na tzv. mokrou část výroby a druhou linku na tzv. suchou výrobu. Roční kapacita nové jednotky výroby hexametafosfátu sodného technického bude zhruba 4000 tun za rok.

Fosfor zůstává hlavní surovinou, kterou podnik zpracovává. Vyrábí z něj potravinářské esenciální směsi a fosforečnany pro speciální technické aplikace. V nové výrobně se budou zpracovávat tři hlavní suroviny, a to hydroxid sodný, uhličitan sodný a kyselina trihydrogenfosforečná. Nová linka bude mít kapacitu jako ta současná, což je půl tuny za hodinu. Bude na ní nezávislá a bude doplněna o jednotku přípravy roztoku dihydrogenfosforečnanu sodného pro současnou i novou linku tzv. suché části výroby.

Výroba bude zcela automatizovaná, takže může fungovat nepřetržitě a k obsluze stačí dva zaměstnanci, kteří na chod linky budou dohlížet. Ještě letos chce Fosfa se stavbou a instalací linky začít a na konci příštího roku už má být hotová.

Jde o jeden z dalších kroků modernizace výroby. Fosfa je globálním zpracovatelem fosforu, má ještě továrnu v německém Wittenbergu a také v Kazachstánu. Výrobky z něj dodává do více než 80 zemí světa.

Vedle hlavního byznysu firma více než deset let rozvíjí řadu pracích a čistících prostředků Feel Eco, které jsou ekologicky šetrné a řada z nich má evropský certifikát EU Ecolabel. Tržby každoročně rostou v desítkách procent, předloni činil růst 39 procent. Třetím podnikatelským směrem je vertikální farma, v níž firma pěstuje saláty a microgreens, tedy zeleninu sklízenou v raném stadiu růstu. Úspěšně se rozvíjí, loni však obchodní model narazil kvůli zavřeným gastroprovozům. Proto se postupně firma snaží oslovit i koncové zákazníky, nejen restaurace.

Na konci roku 2020 pro firmu pracovalo přes 230 lidí, tržby činily 3,2 miliardy korun.