Komatsu potřebu bagr

Cheb chce postavit nový most do Hájů, přípravy začnou už letos

Cheb (ČTK) - Cheb chce v příštím roce postavit nový most do Hájů. Nahradí lávku, která je už na hranici životnosti. Přípravné práce začnou už letos, na takzvaný přesýpaný most je třeba zajistit dostatek zeminy, která bude tvořit jeho těleso. Podle prvních odhadů by měl most stát okolo sta milionů korun, řekl ČTK místostarosta Chebu Pavel Pagáč (Volba pro kraj). Dodavatele bude město teprve hledat.

"Již v příštím nebo přespříštím měsíci, duben, květen, by mělo dojít k navážení zeminy právě pro toto přesýpání. Bylo by využito místo bývalého škvárového hřiště, kam by se velké množství zeminy, bavíme se o 25.000 krychlových metrů zeminy, uskladnilo," uvedl Pagáč.

Zeminu získá město ze staveb v okolí, odkud by jinak firmy musely zeminu nákladně odvážet na skládky a nechávat likvidovat. Takto získaná zemina ušetří městu významné finanční prostředky, možná až ve výši kolem 20 milionů korun.

Podle plánů města by most mohl být hotový v roce 2025. Ačkoli jeho parametry budou odpovídat plnohodnotnému mostu i pro automobilovou dopravu, most by měl zatím sloužit jen pro pěší a cyklisty. Na straně městské části Háje totiž ještě není vyřešeno napojení pro automobily.

Současná lávky byla asi před pěti lety opravena, protože do konstrukce zatékalo a byla v havarijním stavu. Oprava byla ale jen dočasná. Důležitá byla nejen pro chodce a cyklisty, kteří tudy kratší cestou míří do centra města nebo do blízké školy, ale i kvůli kanalizačnímu potrubí, které vede ve spodní konstrukci mostu a odvádí z Hájů splašky.