Komatsu potřebu bagr

Chcete mít střechu v suchu? Investujte do dobře těsnicí difuzní fólie

Difuzní fólie je nezbytnou součástí správně fungující střechy. Její konstrukci chrání před srážkami a větrem zvenčí i před vlhkostí z interiéru. Při výběru paropropustné vrstvy se vyplatí hledat kvalitu a zaměřit se na určení třídy těsnosti doplňkové hydroizolační vrstvy. Tondach má dokonce v nabídce řešení pro všech šest tříd.

Nejviditelnější část většiny střech představuje krytina z pálených tašek. Nicméně keramika není všechno. Stavebník při realizaci střechy nesmí zapomínat na nekeramické doplňky, jako jsou například držáky, háky, větrací pásy anebo různé typy fólií. Mezi ně patří i materiály pro doplňkové hydroizolační vrstvy (DHV), které slouží ke zvýšení těsnosti proti větrem hnanému sněhu, prachu a dešti.

Difuzní fólie se instaluje pod krytinu a je pro správnou funkci střechy velmi důležitá, protože dokáže současně chránit podkroví před zatékáním i před kondenzací vody ve střešní konstrukci. Je totiž paropropustná, což znamená, že nepropustí kapalnou vodu dovnitř. A páru, která vznikne při běžném užívání domu, odvede z interiéru pryč,“ říká za Tondach technický poradce Rudolf Prus.

Při výběru materiálů pro DHV se vyplatí investovat do kvality. Vyměnit ji totiž lze jedině tak, že se demontuje celá střecha. Cena opravy se tak může vyšplhat na stovky tisíc. Myslet si, že volbou nejlevnější možnosti na trhu ušetřím je v dlouhodobém měřítku zcestné,“ dodává Rudolf Prus.

Dalším parametrem, který je nutné při výběru zohlednit, je třída těsnosti DHV. Ta se určuje nejen na základě jejího sklonu, ale také podle konstrukční náročnosti a složitosti střechy, využití podkroví, délky krokví nebo klimatických podmínek. Vzít v potaz se musí i případné výjimky z místních předpisů, souhrnně se jedná o takzvané zvýšené požadavky.

Třída těsnostiTondach foliePodkladSpojeTěsnění kontralatí
 1Tondach FOL Mono Premiumprkennýsvařenypřes kontralatě páskou Butten stripes
 2Tondach FOL Mono Premiumprkennýsvařenypod těsnicí páskou Nail-Tape butyl
 3Tondach FOL Mono DT, Tondach FOL Thermo DTprkennýslepenypod těsnicí páskou Nail-Tape Foam
 4Tondach FOL S, Tondach FOL Mono, Tondach FOL Mono DT, Tondach FOL Thermo DTprkenný nebo tvarově stálá tepelná izolaceslepenyprůběh pod podtěsnění
 5Tondach FOL S, Tondach FOL Mono, Tondach FOL Mono DTprkenný nebo tvarově stálá tepelná izolaceneslepenyprůběh bez podtěsnění
 6Tondach FOL Svolně na krokvíchneslepenyprůběh pod podtěsnění

Určení DHV a provedení montáže pokrývač nesmí podcenit. Měl by se držet zavedených pravidel a ke každé střeše zároveň přistupovat jako k originálu. Difuzní fólii řemeslník upevňuje pomocí spon do krokve, potištěnou stranou směrem ke střešní krytině. Podle dané třídy těsnosti se fólie buď slepuje pomocí pásek, popřípadě přímo integrovaných lepících pásů, či svařuje horkým vzduchem. V méně přísných třídách těsnosti je možné i pouhé přeložení. Následně se montují kontralatě, které se případně podtěsní speciální páskou, nebo se přes ně použijí těsnicí pásy.

Vynikající parametry našich difuzních fólií tvoří pouze polovinu úspěchu. Klíčovým předpokladem k zajištění ideální funkčnosti celého podstřešního systému je také profesionální řemeslné provedení a použití originálního příslušenství,“ uzavírá Rudolf Prus.


Produktový tip:

FOL Mono DT

Inovované neporézní fólie systému Tondach se dvěma aktivními membránami dlouhodobě a bezpečně chrání další střešní konstrukce. Vykazují vysokou propustnost vodních par, vodotěsnost a tepelnou stabilitu od -40 °C do 100 °C. Fólie jsou široké 1,5 m, vyznačují se velkou pružností a po stranách mají integrované lepicí pásky. Hodí se především na dvouplášťové bedněné šikmé střechy.