Cime 3 kvartal 2024

Chaty a chalupy podražily o 20 pct., v Praze stojí průměrně 60.000 Kč za m2

Praha 20. července (ČTK) - Ceny nemovitostí určených k rekreaci za rok vzrostly asi o 20 procent. Nejdražší jsou v Praze, kde se chaty a chalupy letos v červnu prodávaly průměrně za více než 60 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy Cenového kompasu Sreality.cz. Podle průzkumu Raiffeisenbank vlastní rekreační nemovitost zhruba 15 procent Čechů. V metropoli jde často o pozemky a objekty v zahrádkářských koloniích, jako například v Hloubětíně, případně nemovitosti k rekreaci na periferii města.

V Praze jsou podle portálu nejvyšší ceny dány i velmi omezenou nabídkou. K nejdražším krajům dále patří Středočeský (52 tisíc za m2), Jihomoravský a Liberecký (oba 48,5 tis. za m2). "Naopak nejlevněji se dá chata či chalupa ve velmi dobrém stavu pořídit na Vysočině nebo v Karlovarském kraji," uvedla Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz. Dodala, že v cenách se vždy odráží parametry konkrétní nabídky, například velikost pozemku.

Karlovarský kraj je výjimkou a dochází zde k mírnému poklesu cen. Od prosince roku 2021 v něm rekreační nemovitosti zlevnily o 11 procent a metr čtvereční zde nyní stojí 33 tisíc korun.

Nabídka chat a chalup na portálu Sreality.cz po více než roce narůstá. V meziročním porovnání se letos na portálu objevilo o téměř 30 procent více inzerátů. Nabídek na prodej chat bývá v průměru přibližně o 70 procent více než nabídek chalup. Chaty jsou i dražší, v republice je jejich mediánová nabídková cena 42 tisíc za metr čtvereční, zatímco u chalup 32 tisíc korun.

Oblibu chataření a chalupaření potvrzuje průzkum Raiffeisenbank, podle kterého vlastní chatu nebo chalupu 15 procent lidí. Skoro polovina (49 procent) objekt zdědila a další třetina (32 procent) koupila. Sedm procent chatařů pak rekreační nemovitost samo stavělo.

Vlastníci chat a chalup jsou podle banky častěji osoby s příjmy nad 40 tisíc korun a z velkoměst nad 100 tisíc obyvatel, v obou případech jde o 20 procent dotázaných. "V posledních letech jsou chaty a chalupy vnímány nejen jako místo odpočinku, ale v rámci lockdownů se staly pro řadu lidí i místem, odkud pracují na home office. Stávají se také oblíbenou a stabilní investicí, do které Češi vkládají své úspory," řekla tisková mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Chaty a chalupy využívá většina Čechů k odpočinku (87 procent) a k setkávání s rodinou a přáteli (55 procent). Asi polovina dotázaných (53 procent) má chataření a chalupaření spojené se zahradničením, třetina pak s kutěním, tvořením, drobnými pracemi a vylepšováním rekreačního bydlení a jeho okolí. Tři procenta majitelů ji vlastní za účelem pronájmu.