Komatsu potřebu bagr

Charita Ostrava otevřela dům pro matky s dětmi v nouzi, zvýší kapacitu

Ostrava 23. února (ČTK) - Charita Ostrava dnes otevřela v Zábřehu Charitní dům svaté Zdislavy, který je určen pro matky s dětmi v nouzi. Rekonstrukce budovy včetně pořízení nemovitosti přišla téměř na 17 milionů korun a umožní charitě rozšířit kapacitu zařízení. ČTK to dnes řekl mluvčí charity Dalibor Kraut.

Rekonstrukce se dělala ve dvou etapách od roku 2019. "Přesun poskytované služby ze stávajícího, prostorově a technicky nevyhovujícího domu na ulici Kapitolní v Ostravě-Zábřehu od března přinese zajišťování služby v důstojných podmínkách," uvedl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. Větší objekt pro azylový dům se charitě podařilo získat díky spolupráci s městským obvodem Ostrava-Jih.

"Služba rozšiřuje kapacitu z aktuálních 24 na 42 klientů (deset dospělých, až 32 dětí). Budeme moci přijímat maminky s více než třemi dětmi nebo klienty se zdravotním postižením díky vybudování jednoho bezbariérového bytu," uvedl vedoucí azylového domu pro matky s dětmi Petr Matěj. Loni azylový dům poskytl přístřeší celkem 74 maminkám a dětem, které tam strávily 6856 dnů s přespáním.

Rekonstrukce budovy v Jedličkově ulici v Ostravě-Zábřehu zahrnovala úpravu dispozic i s vybudováním bezbariérového bytu, zateplení fasády a střechy včetně výměny krytiny a obnovu technické infrastruktury. "Vznikla tam herna pro děti i zázemí pro personál služby," uvedl Kraut.

Dvě třetiny nákladů na rekonstrukci zaplatily evropské dotace, přispěl také Moravskoslezský kraj i město Ostrava. Více než 4,5 milionu korun shromáždila charita od firemních donátorů, dárců a z dalších zdrojů.