Cime 2 kvartál 2024

ČEZ postaví na střeše závodu na léky Zentiva v Praze velkou solární elektrárnu

Praha (ČTK) - Na střeše závodu na výrobu léků Zentiva v pražských Dolních Měcholupech vznikne jedna z největších střešních solárních elektráren v Česku. Ročně vyrobí 910 megawatthodin elektřiny, což se rovná spotřebě zhruba 260 běžných domácností. Farmaceutická firma elektřinu využije pro vlastní spotřebu. ČTK o tom informovala společnost ČEZ ESCO, která instalaci fotovoltaiky zajišťuje.

Fotovoltaická elektrárna o výkonu jednoho megawattu (MW) bude na čtyřech objektech továrny v areálu Zentivy. Celkem 2132 solárních panelů pokryje podle ČEZ ESCO střechy o rozloze téměř 5000 metrů čtverečních, což odpovídá asi 25 tenisovým kurtům.

Veškerou vyrobenou elektřinu plánuje Zentiva spotřebovat pro vlastní účely. Elektřinu začne vyrábět do konce letošního roku po připojení do sítě. Instalované zařízení je první částí projektu, který v následujících letech počítá s rozšířením kapacity až ke třem MW. Projekt počítá i s různými formami akumulace energie.

Podle Zentivy elektrárna zapadá do firemních cílů dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. "Už nyní pokrýváme veškerou naši spotřebu v našich výrobních závodech v Praze a Bukurešti pouze zelenou elektřinou, teď ji budeme mít ještě k tomu z vlastních zdrojů," řekla za společnost Ines Windischová.

Podle ČEZ ESCO má o vlastní zelené zdroje energie zájem stále větší počet firem napříč všemi obory. "Zentiva patří k největším českým producentům léčiv, pro ČEZ ESCO je tak stavba takto velké fotovoltaické elektrárny pro jednoho z lídrů trhu důležitou zakázkou," uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Mezi další velké projekty společnosti z posledních měsíců patří podle něj například stavba elektrárny zastřešující parkoviště v České zbrojovce ze skupiny Colt CZ Group nebo dokončení největší střešní fotovoltaické elektrárny v centru Prahy na střeše Kongresového centra.

Česko v posledních měsících prožívá fotovoltaický boom. V prvním pololetí letošního roku energetici zprovoznili 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok. Trend posilují zejména malé elektrárny pro rodinné domy, postupně přibývá i velkých zařízení.