ČEZ obdržel první bezpečnostní dotazník od uchazeče na stavbu Dukovan

Praha 9. listopadu (ČTK) - Energetická společnost ČEZ obdržela první odpověď na bezpečnostní posouzení od uchazeče o stavbu nového jaderného bloku v elektrárně v Dukovanech. Dotazník zaslala francouzská společnost EdF. Bezpečnostního posouzení se kromě francouzské společnosti EdF účastní americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP, čas mají do konce listopadu, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Na zaslaný dotazník upozornil server iROZHLAS.

"Uchazeči mají na zpracování odpovědí k bezpečnostním otázkám čas do konce listopadu a vláda poté rozhodne, kteří uchazeči budou přizváni do samotného tendru," uvedl Kříž. Cílem bezpečnostního posouzení je zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů.

Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další. Bezpečnostní posouzení zahájil ČEZ v červnu. Podle předpokladů bezpečnostní dotazník tehdy neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

"Není tam žádná změna, žádné zpoždění, ten projekt pokračuje jak má," řekl dnes ČTK finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší. Zcela nekonkurenceschopná je jaderná energetika podle ekologických organizací.