Cime 2 kvartál 2024

Český výrobce vířivek USSPA loni dál rostl, trhy v Rusku i Bělorusku opustil

Praha 27. dubna (ČTK) – Český výrobce vířivek a termálních bazénů, rodinná firma USSPA z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku, utržil loni 262 milionů korun, což je pětinový nárůst proti roku 2020. Jde o nejlepší výsledek od založení firmy v roce 1995, uvedli zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci v Praze. Firma podle nich těžila ze zvýšeného objemu na zahraničních trzích, kam směřuje více než polovina produkce. Kvůli invazi na Ukrajinu společnost letos ukončila vývoz do Ruska a Běloruska.

Firmě za poslední dva covidové roky, přestože bojovala se zpožděnými dodávkami některých dílů a s narušením dodavatelských řetězců, vzrostly tržby o 64 procent. "Zejména omezené možnosti cestování nastartovaly poptávku po variantách, jak relaxovat doma," uvedla generální ředitelka a majitelka USSPA Kateřina Kadlecová při dnešním otevření nového showroomu kousek od centra Prahy.

Vedle původní základny v Dolní Dobrouči vyrábí firma nově také ve zrekonstruovaném areálu bývalé slévárny v nedaleké Hnátnici. Roste počet zaměstnanců, zatímco v roce 2020 jich bylo 80, loni už 120. V náboru nových lidí hodlá společnost pokračovat i letos. Firma minulý rok investovala do rozšíření výroby celkem 45 milionů korun. Letos plánuje nové výrobní linky v obou výrobních závodech. "To je základ pro další růst," řekla Kadlecová.

Tuzemským zákazníkům dodala USSPA meziročně o 29 procent více vířivek a termálních bazénů, v zahraničí činil nárůst více než dvakrát víc - 65 procent. Nově dodává firma výrobky do Rakouska a Švédska, posílila i ve Švýcarsku. Celkem vyváží do 20 zemí, převážně do Evropské unie.

Export do Ruska a Běloruska se zahájením invaze na Ukrajinu společnost ukončila. "Samozřejmě je nemůžeme podporovat, řekli jsme to nekompromisně. Ruskou invazí skončily prodeje také na Ukrajině, ale pokles jsme cítili už po anexi Krymu," uvedla Kadlecová.

Firma finančně podpořila obranu Ukrajiny, zdravotní péči o raněné i pomoc uprchlíkům dosud částkou 350.000 korun a plánuje pomáhat i nadále. Zaměstnává tucet ukrajinských uprchlíků a jedná o dalších. "Získali jsme odhodlané lidi, kteří chtějí pracovat a my jsme rádi, že jim můžeme dát tu šanci," dodala Kadlecová.