Komatsu potřebu bagr

Český tým v solárním desetiboji v Německu skončil dvanáctý

Berlín 24. června (zpravodaj ČTK) - Vítězem soutěže Solar Decathlon Europe (Evropský solární desetiboj) v západoněmeckém Wuppertalu se dnes stali studenti Technologického institutu v Karlsruhe. Studentský tým Českého vysokého učení technického (ČVUT), který se v konkurenci 17 dalších návrhů představil s projektem rekonstrukce a nástavby pražské univerzitní koleje Větrník, skončil na 12. místě.

Studenti z Karlsruhe do Wuppertalu přijeli s návrhem rekonstrukce a nástavby kavárny ADA, se kterým v deseti hodnocených kategoriích získali nejvíce bodů. Další dvě medailové pozice, kterými byly letos dvě třetí místa, připadly projektům studentů z francouzského Grenoblu a nizozemského Delftu.

Češi za úspěch považují to, že se kvalifikovali mezi 17 dalších týmů, které do Wuppertalu dostaly pozvánku a které mohly v tamním Solárním kampusu objekt postavit. Na místě nakonec vzniklo 16 staveb, neboť oba týmy z Thajska se kvůli vysokým převozním nákladům rozhodly ponechat své prototypy v Bangkoku.

Česká soutěžní stavba nazvaná FIRSTLIFE obsahuje studentský pokoj s koupelnou a společenskou místnost s kuchyní. Z obou místností lze vyjít na balkon. Na ploché vegetační střeše domu, přístupné po kovovém schodišti, je relaxační pobytový prostor s posezením pod pergolou. Použity jsou přednostně přírodní a přírodě blízké materiály. Stěny v interiéru jsou obloženy deskami z lisovaných nápojových kartonů. Dům je pasivní a využívá obnovitelné zdroje energie.

Kateřina Sojková z Fakulty stavební ČVUT, která je manažerkou projektu, ČTK řekla, že rekonstrukce koleje Větrník podle návrhu českého týmu sice realizována nebude, mohlo by takto ale být upraveno jedno křídlo strahovských kolejí. Desetiboj označila za unikátní záležitost, která přináší studentům neocenitelné zkušenosti pro jejich profesní kariéry.

"Oproti běžným projektům a soutěžím to není jen o teoretické práci, je to i o realizaci. Hodnotí se v deseti kategoriích z různých pohledů a v okamžiku, kdy je ten projekt skvěle řešen z jednoho pohledu, může ztratit v jiné disciplíně," řekla Sojková. Studenti se tak musí věnovat projektu v celé komplexnosti od návrhu až po realizaci. "Studenti spolu musí komunikovat, což v našem školství není úplně standardní záležitost, takže se musí naučit sehnat spolužáky z jiných oborů, kateder, fakult a s nimi vyřešit, jak propojit jednotlivé části domu," dodala.

Český soutěžní objekt zůstává ve Wuppertalu jako součást nově budovaného Solárního kampusu, který bude sloužit k dlouhodobému ověřování vlastností staveb a k propagaci udržitelné výstavby.