Cime 3 kvartal 2024

Český podnikatel koupil na Novém Zélandu rozsáhlé pastviny

Wellington 3. srpna (ČTK) - Český podnikatel Lukáš Trávníček koupil v přepočtu za stamiliony korun rozsáhlé pastviny na novozélandském Jižním ostrově. Informovala o tom novozélandská média, na jejichž zprávy dnes upozornil deník E15.

Pozemky, které Trávníček koupil, mají celkovou rozlohu více než 400 kilometrů čtverečních. Jde o pastviny a luka v oblasti Mount White Station, což je podle novozélanských serverů 120 let stará farma známá chovem ovcí a hovězího dobytka.

Částka, za niž podnikatel tuto nemovitost pořídil, zveřejněna nebyla. Podle odhadu portálu Stuff.co.nz se ale obdobně rozsáhlé pozemky v zemi prodávají za přibližně 30 milionů novozélandských dolarů, což je v aktuálním přepočtu 448 milionů korun.

Lukáš Trávníček dlouhodobě žije na Novém Zélandu - v listopadu 2013 získal povolení k trvalému pobytu - a jeho žena a děti mají tamní občanství. Loni v květnu se dočasně vrátil do České republiky, takže podle serveru radionz.co.nz v současné době nemá obvyklé bydliště na Novém Zélandu. Proto je podle tamního zákona o zámořských investicích považován za cizince a ke zmíněnému nákupu pozemků potřeboval souhlas úřadů, který dostal.

mik šeb