husqvarna

Český automobilový holding EAG vidí akviziční příležitosti pro další růst na poli digitálních služeb v oblasti automotive. Financování proto doplní o vlastní dluhopisy za 1,5 miliardy

  • Až 1,5 miliardy korun na další růst v následujících pěti letech si na trhu s dluhopisy plánuje zajistit český holding EAG zaměřený na poskytování softwarových a digitálních služeb v oblasti automotive.
  • Získané prostředky holding zařadí jako mezzaninové financování mezi vlastní hotovost a bankovní úvěry. Jejich kombinací pak bude financovat akvizice IT a digitálních firem v oblasti automotive v Česku i v zahraničí.
  • Dluhopisy bude EAG investorům distribuovat prostřednictvím finančně-poradenských sítí s celostátní působností. První z nich by mohly bondy zařadit do své nabídky už během června.

Český holding European Automotive Group (EAG) ze skupiny Portiva připravuje vydání dluhopisů za celkem 1,5 miliardy korun. Prostřednictvím své dceřiné firmy Portiva Automotive Finance investorům nabídne bondy se splatností 3, 5 a 7 let, jejichž výnos se v závislosti na duraci bude pohybovat v rozmezí 5-7 % ročně. 

Holding zahrnující například on-line prodejce ojetých vozů Carvago či softwarové platformy pro autobazary a dealerství TEAS a Autosoft plánuje získané prostředky využít především pro další růst prostřednictvím akvizic. V hledáčku už má konkrétní digitální a IT společnosti poskytující služby v oblasti automotive v Česku, Německu a Rakousku. “Strategie EAG je růstová a na trhu je nyní řada vhodných příležitostí, jak si prostřednictvím akvizic další růst zajistit. Dluhopisy představují pro EAG formu takzvaného mezzaninového financování, které zařadí mezi bankovní úvěry a vlastní hotovost. Tu bude na další rozvoj EAG i nadále dodávat investiční skupina PORTIVA.” uvádí výkonný ředitel skupiny PORTIVA Pavel Svoreň.

Prospekt dluhopisů již schválila Česká národní banka. EAG tak nyní může předložit emisní podmínky, ve kterých budou jednotlivé tranše blíže specifikovány. Následně nabídne bondy na trhu. Dluhopisy budou distribuovány prostřednictvím finančně-poradenských sítí s celostátní působností. “Nabídku dluhopisů rozdělíme do emisí po 100 milionech korun. Jednotlivé emise budou emitovány na základě aktuální potřeby skupiny tak, aby naraisovaný kapitál vždy sloužil konkrétnímu účelu. Dluhopisové financování budeme používat velmi konzervativně ve zlomkovém objemu oproti vlastnímu kapitálu, bankovnímu financování či aktivům. ” popisuje Svoreň.

Harmonogram dlouhodobě plánované emise dluhopisů se EAG rozhodla zachovat v původní podobě i přes turbulentní vývoj na finančních trzích v posledních týdnech. Bondy by se tak měly objevit v nabídce finančně-poradenských sítí už během června. O zájem investorů se vedení holdingu neobává. Dluhopisy budou podle jeho představitelů kromě zajímavého úroku a zaměření emitenta na rostoucí segment digitálních služeb atraktivní také díky zázemí stabilní a silné české investiční skupiny PORTIVA, jež za EAG stojí. “Akcionáři European Automotive Group navíc emisi věří natolik, že se rozhodli poskytnout investorům nadstandardní zajištění v podobě podílu na zisku ze všech ostatních projektů skupiny,” popisuje generální ředitel a předseda představenstva EAG Jakub Šulta

Emisi dluhopisů navázanou na následné akvizice Šulta vnímá jako další důležitý krok EAG na cestě stát se silným evropským hráčem na poli on-line prodeje automobilů a poskytování komplexních digitálních služeb v oblasti automobilového průmyslu. Skupina je už nyní největším dodavatelem automotive softwaru v Česku a na Slovensku. Její produkty odebírá celkem 32 automobilek včetně značek jako je Mercedes-Benz, Audi, Hyundai, Volkswagen, Škoda nebo Jaguar. Rostoucí počet odběratelů a jejich pestrá skladba se příznivě odráží i na hospodaření EAG. Zisk EBITDA na stávajících projektech dle Šulty již v prvním letošním čtvrtletí překonal celoroční výsledky roku 2019 o více než 30 %.

European Automotive Group (EAG) je český holding zaměřený na konsolidaci prodejních kanálů a služeb v oblasti automotive. Skupina, pod níž spadá například on-line prodejce ojetých vozů Carvago nebo softwarové platformy pro autobazary a dealerství TEAS či Autosoft, vznikla v roce 2018. Jejím cílem je za pomoci nejmodernějších technologií pokrýt on-line celý proces od výkupu, přes financování a pojištění, až po dodání ojetého automobilu prodejcům vozů či koncovým zákazníkům. Hlavním akcionářem holdingu je česká investiční skupina Portiva. Menšinové podíly vlastní partneři EAG Jan Kranát, Petr Kratochvíl a Jakub Šulta. Více na https://www.eag.group a na https://www.portiva-af.cz

Investiční skupina PORTIVA se orientuje na obnovitelnou energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automotive a investiční fondy. Objem aktiv pod správou skupiny činil k 31. 12. 2019 4,2 mld. Kč při obratu přes 3 mld. korun. Souhrnný zisk EBITDA společností sdružených ve skupině přesáhl v témže roce 550 mil. Kč. Skupina Portiva vznikla v roce 2018 konsolidací aktivit akcionářů, kteří od roku 1995 podnikali pod hlavičkou společnosti Eldaco. Více na www.portiva.cz