Komatsu potřebu bagr

Českobudějovická společnost připravuje projekty domovů pro seniory po ČR

České Budějovice 3. října (ČTK) - Českobudějovická společnost Senior Lives připravuje projekty domovů pro seniory na řadě míst republiky. První z nich má být v Roudnici nad Labem na Litoměřicku a stát by měl přes 220 milionů korun. Objekt s názvem Senior Lives Roudnice vznikne v prostorách bývalé léčebny dlouhodobě nemocných. Domov pro seniory by měl mít kapacitu přibližně 150 lůžek. ČTK to řekl Jan Mojžíš, který je jednatelem projektové společnosti.

"Stavební náklady aktuálně strmě rostou. Původní předpoklad byl 220 milionů korun, ale díky strmě rostoucím nákladům stavebních materiálů nyní víme, že to bude více,“ uvedl. Domov bude nabízet několik služeb. Kromě péče o seniory a denního stacionáře půjde například i o pomoc pro lidi se stařeckou demencí.

Jednou z důležitých částí projektu je takzvaná Zahrada propojení. "Chceme, aby v den otevření bylo naše zařízení tím nejkvalitnějším provozem i objektem v rámci sociálních služeb v ČR. Nádherný projekt Zahrady propojení spolu s precizní rekonstrukcí stávající novobarokní budovy je tím důkazem,“ uvedl Kamil Staněk, který je také jednatelem projektové společnosti. Dodal, že zahrada propojení bude fungovat jako prostor, kde se budou potkávat klienti domova s ostatními obyvateli města nebo návštěvníky. "V zahraničí jsou v tomto směru naši největší inspirací Nizozemci, kteří se péči o seniory intenzivně věnují od 50. let minulého století,“ řekl.

Staněk uvedl, že zahájení stavby nyní brzdí jen potřebná povolení. Podle něj proces v tomto směru protahují námitky některých majitelů nemovitostí v sousedství plánovaného domova pro seniory. "Se sousedy komunikujeme. Rozumíme všem věcným dotazům a pravidelně na ně reagujeme a odpovídáme. Je nutno konstatovat, že jsme právě kvůli sousedům projekt několikrát významně upravili co do objemu i tvaru stavby, byť to pro nás znamenalo významné zvýšení nákladů. Nyní však již není prostor pro další kompromisy, protože by se tím ohrozila funkčnost a kvalita celé služby v rámci objektu. Věříme, že i sousedé s námi budou nakonec spokojeni,“ uvedl Mojžíš. Věří, že v říjnu firma dostane územní rozhodnutí. Obratem pak podá žádost o stavební povolení a následně chce urychleně stavbu zahájit. "Abychom ji dokončili a též zprovoznili do konce roku 2023. Lidé nás už kontaktují a ptají se, kdy by si mohli nové centrum prohlédnout,“ dodal Mojžíš.

Starosta Roudnice nad Labem František Padělek ČTK řekl, že podobné projekty vítá. "Od města má Senior Lives Roudnice zelenou, takové zařízení u nás není. Seniorům se tím prodlouží kvalitní a aktivní život v komfortních podmínkách," uvedl.