Cime 3 kvartal 2024

České stavebnictví bylo v 1. čtvrtletí podle výkonu na 18. místě v EU

Praha 27. června (ČTK) - České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním poklesem o 5,4 procenta mezi 25 zeměmi Evropské unie na 18. místě, údaje z Itálie a Kypru nejsou k dispozici. Meziročně Česko kleslo o pět příček, v porovnání s koncem loňského roku si pohoršilo o jedno místo. ČTK to spočítala z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostlo v průměru o 2,2 procenta.

"Čísla dokládají, že pandemie dopadla na stavebnictví v ČR tíživěji než v průměru v zemích EU. Výkonnost českého stavebnictví se tak v kontextu situace v EU dále zhoršuje. Částečně je ovšem toto zhoršení výsledkem statistického efektu srovnávací základny. Loni v prvním čtvrtletí ještě tuzemské stavebnictví nepocítilo náraz pandemické situace naplno. Tak se stalo až v dalších čtvrtletích. Takže letos ve druhém až čtvrtém čtvrtletí by z tohoto důvodu už meziroční propad stavebnictví neměl být tak citelný," sdělil ČTK analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Stavebnictví v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo v osmi zemích. Nejvíce ve Francii (o 13 procent), Lucembursku (o 10,2 procenta) a Chorvatsku (o 8,6 procenta). Naopak nejvíce kleslo v Irsku (o 26,8 procenta), Polsku (o 12,7 procenta) a Lotyšsku (o 12,3 procenta).

"První kvartál roku je ve střední a severní Evropě obdobím mimo hlavní stavební sezónu, což komplikuje srovnávání. S touto výhradou se nicméně zdá, že stavebnictví nebylo silnou stránkou většiny ekonomik. Výsledek není úplně překvapivý, když vezmeme v potaz všechna omezení na nabídkové straně, o nichž máme reference, jako poruchy v dodávkách materiálů a nedostatek pracovní síly. Pokud jde o Česko, právě nedostatečná nabídka byla brzdou spíš než poptávka," doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka je české stavebnictví je v zajetí byrokracie. Jak uvedl, přestože existuje silná poptávka po nových nemovitostech, kvůli špatným stavebním předpisům se nedaří stavět dostatečné množství domů a bytů. "Navíc začíná selhávat zásobování stavebních materiálů, což výrazně prodraží realizaci staveb. České stavebnictví je navíc zranitelné kvůli nedostatku pracovních sil. Část zahraničních dělníků se v koronavirových časech vrátila do zemí svého původu a Češi se na jejich místa nehrnou," dodal Křeček.

Snížení byrokracie a výrazné zrychlení a zjednodušení stavebního řízení by mohl přinést nový stavební zákon, který schválila Sněmovna a nyní ho projedná Senát. Norma má však řadu kritiků.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU v 1. čtvrtletí 2021 (v procentech):

Francie13,0
Lucembursko10,2
Chorvatsko8,6
Rakousko7,8
Belgie6,9
Dánsko6,6
Malta6,1
Rumunsko0,3
Bulharsko-0,1
Portugalsko-1,3
Švédsko-1,3
Nizozemsko-1,6
Maďarsko-2,0
Slovinsko-3,7
Finsko-3,8
Litva-4,0
Německo-4,7
ČR-5,4
Řecko-5,5
Estonsko-6,7
Španělsko-10,3
Slovensko-11,6
Lotyšsko-12,3
Polsko-12,7
Irsko-26,8
Průměr EU2,2

Zdroj: Eurostat