Komatsu potřebu bagr

České Budějovice se nebudou soudit s církví kvůli pozemkům

České Budějovice 1. listopadu (ČTK) - České Budějovice nepodají žalobu ohledně pozemků v lokalitě Děkanská pole, které patří církvi. Rozhodli o tom dnes zastupitelé a zrušili své stanovisko z května. Tehdy se vyjádřili pro to, aby město žalobu podalo. Z nového právního posudku však podle vedení města vyplývá, že České Budějovice by v soudním sporu neuspěly.

Lokalita Děkanské pole se nachází mezi městem a obcí Roudné. Pokud by se z pozemku staly stavební parcely, jejich hodnota by byla v řádech stovek milionů korun. Město pozemky získalo v roce 1547 a následně uzavřelo smlouvu s právním předchůdcem děkanství, který lokalitu využíval. Z posudku právního oddělení českobudějovického magistrátu vyplývá, že není jasné, zda město pozemky tehdy prodalo nebo jen pronajalo. V roce 1871 se v pozemkové knize objevil zápis, kdy majitelem Děkanských polí byla církev. Po únoru 1948 zabral lokalitu stát. Město mohlo případný restituční návrh na navrácení uplatnit do března 2013, což ale neudělalo.

"Dne 4. října vypracovala právní zástupkyně statutárního města stanovisko ve věci posouzení vlastnického práva k pozemků, ve kterém dochází k závěru, že vlastnické právo děkanství k předmětným pozemkům není možné efektivně zpochybnit," řekl ČTK náměstek českobudějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09), který delší dobu prosazuje myšlenku, že by se město o pozemky nemělo soudit. Podle něj nemají České Budějovice šanci ve sporu uspět a pouze by muselo hradit náklady s řízením spojené. "Pokud bychom podali (restituční) návrh do roku 2013, tak bychom možná měli šanci. Ale nyní je situace zcela jiná," uvedl dnes na zasedání zastupitelstva Bouzek.

Podle opozičních Pirátů by však město mělo záležitost řešit soudní cestou. "Zdůrazňujeme, že v případě Děkanských polí se nejedná z našeho pohledu o restituční záležitost, ale spor o historický majetek města. Město a církev v roce 1548 dokázaly postupovat na Děkanských polích v duchu 'přátelského urovnání', jak praví litera smlouvy, a v tomto duchu by primátor a členové rady města měli umět jednat a hájit městská práva,“ uvedla zastupitelka Pirátů Zuzana Kudláčková.