Cime 3 kvartal 2024

Česká Lípa vypíše architektonickou soutěž na knihovnu, teď hledá, kdo ji zajistí

Česká Lípa 27. července (ČTK) - Česká Lípa chce vypsat architektonickou soutěž na podobu nové městské knihovny, kterou chce postavit na Jeřábkově náměstí. Stát bude v místě proluky a využít musí také objekty 158 a 159, které na náměstí zbyly po částečné demolici hostince. Radnice teď hledá, kdo soutěž zajistí, zjistila dnes ČTK na profilu města. Stejný postup už v České Lípě vyzkoušeli u rekonstrukce Škroupova náměstí. Náklady na stavbu knihovny odhaduje radnice na 200 milionů korun, na projekt chce žádat dotaci.

"Knihovna by měla být chloubou České Lípy, věřím, že architekti navrhnou budovu, která bude plnit nejenom účel knihovny, ale že ten objekt bude komunitním centrem, že bude centrem vzdělanosti. Současná budova hlavní knihovny je ve špatném technickém stavu, nesplňuje požadavky bezbariérovosti a nevyhovuje moderním potřebám," řekla již dříve ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). Nová budova na nároží ulic Tržní a Prokopa Holého umožní podle ní další rozvoj knihovny a rozšíření jejích služeb.

Podle radního pro kulturu Michala Prokopa (Živá Lípa) čekají na stavbu nové hlavní budovy knihovny především čtenáři, kteří ji navštěvují nejen kvůli půjčování knih. "Účastní se také mnoha zajímavých přednášek a dalších drobných kulturních akcí, které knihovna pořádá. Aktivita knihovny v tomto směru je mimořádná a zaslouží si pro tyto aktivity mít odpovídající zázemí, jako se podařilo vybudovat v nově opravených pobočkách na Špičáku a Ladech," doplnil radní.

O nových prostorách pro městskou knihovnu se v České Lípě diskutuje přes 20 let, spolu s rekonstrukcí divadla a výstavbou venkovního koupaliště patří k prioritám města. Radnice uvažovala také o možnosti přesunout knihovnu do Kulturního domu Crystal, jehož rekonstrukci připravuje, přednost ale dostala výstavba nové budovy v proluce mezi Tržní ulicí a Jeřábkovým náměstím. Radnice tam původně chtěla postavit divadlo, nakonec se ale rozhodla pro rekonstrukci původní budovy Jiráskova divadla, a tak může místo využít pro knihovnu.