Komatsu potřebu bagr

Česká Lípa vyhlásila soutěž na rekonstrukci vyhořelého Kounicova domu

Česká Lípa (ČTK) - Česká Lípa vyhlásila veřejnou soutěž na rekonstrukci vyhořelého Kounicova domu. Do památkově chráněného objektu plánuje přesunout Dům dětí a mládeže Libertin, kterému už současné prostory nestačí. Náklady na rekonstrukci rozsáhlého areálu se dvěma nádvořími odhadli projektanti na 263 milionů korun, vyplývá z informací na webu města. Lhůta pro přihlášky končí v pondělí 19. února.

"Ta stavba bude samozřejmě nákladná, ale počítáme s ní v rozpočtu," řekla ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). Stejně jako rekonstrukci Jiráskova divadla nebo výstavbu venkovního koupaliště zaplatí stavbu město z vlastních naspořených prostředků. Česká Lípa má podle starostky ve fondech dostatek peněz a zadlužovat se nemusí. "Umíme počítat a nikdy jsme nechtěli jít do nějakého rizika, snažíme se provozní náklady města držet na uzdě," dodala Volfová.

Měšťanský dům známý také jako Kounicův dokončili v roce 1771 tehdejší majitelé panství Kounicové. Postavili ho na místě vrchnostenského pivovaru, který v letech 1611 a 1698 zničily požáry. Dům původně sloužil úředníkům panství, v dalších letech v něm byla solnice, vojenská nemocnice, celnice, české gymnázium a ve druhé polovině 20. století sloužil Svazarmu. V květnu 2015 dům vyhořel, příčinou byly tehdy svařovací práce na střeše, o kterou budova při požáru přišla.

V době požáru dům nevlastnilo město, patřil Sdružení sportovních svazů České republiky, které ho ale po požáru neopravilo. Do památky bez střechy několik let pršelo a byla v havarijním stavu. Hrozilo nejen její zničení, ale i poškození sousedních budov nebo zranění chodců. Česká Lípa proto dům v roce 2019 odkoupila za 1,9 milionu korun, další miliony dalo město do statického zabezpečení, provizorního zastřešení a přípravy rekonstrukce.

Práce na obnově památky by měly začít v létě, po dokončení se do Kounicova domu přestěhuje dům dětí Libertin z pronajatých prostor na Škroupově náměstí, které už jsou mu malé. "Ověřovací studie, kterou pro město zpracoval architekt Tomáš Beneš, ukázala, že místa je v budově pro děti dostatek a umožní dokonce i expanzi do budoucna," řekl ČTK místostarosta Martin Brož (ANO). Kdyby se Libertin do domu nevešel, byla druhou možností městská knihovna.

Libertin má podle analýzy v současné době k dispozici plochy o rozloze zhruba 850 metrů čtverečních a potřeboval by asi dvojnásobek. Dispozice Kounicova domu nabízí přibližně 2600 metrů čtverečních podlahové plochy a dalších až 750 metrů v podkroví. Po odečtení různých provozních prostor jako komunikační koridory, výtah nebo strojovna zbývá podle místostarosty pro potřeby domu dětí více než 2100 metrů čtverečních. "Takže jsou ty prostory dostatečně velké, aby se tam vešel i s nějakým budoucím růstem," dodal Brož.