Komatsu potřebu bagr

Česká Lípa připravuje architektonickou soutěž na novou knihovnu

Česká Lípa 18. listopadu (ČTK) - Česká Lípa připravuje architektonickou soutěž na knihovnu, postavit ji chce v proluce na Jeřábkově náměstí s využitím objektů 158 a 159, které tam zbyly po částečné demolici hostince. Současná budova už nevyhovuje a není technicky možné ji zásadně upravit. Architektonickou soutěž zajistí pro město Konsorcium HP_MV, v němž se spojila advokátní kancelář Havel & Partners a architekt Miroslav Vodák, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

"Shromažďujeme veškeré potřebné dokumenty a dáváme dohromady podmínky architektonické soutěže. Vyhlásit bychom ji chtěli na začátku příštího roku," doplnil místostarosta Martin Brož (ANO). Po vyhlášení vítězů architektonické soutěže s nimi podle něj bude město jednat o tom, kdo zpracuje kompletní projektovou dokumentaci nové budovy městské knihovny. Stejně město postupovalo i v případě rekonstrukce Škroupova náměstí, kde projekt zpracovává vítěz architektonické soutěže - ateliér M2AU z Brna.

"Knihovna by měla být chloubou České Lípy, věřím, že architekti navrhnou budovu, která bude plnit nejenom účel knihovny. Chceme, aby byla příjemným, vzdušným, světlým a bezbariérovým místem pro všechny, kteří mají chuť se vzdělávat, potkávat se nebo si užít klidu s knihou v důstojném prostředí. Současná budova hlavní knihovny je ve špatném technickém stavu, nesplňuje požadavky bezbariérovosti a nevyhovuje moderním potřebám.," řekla starostka Jitka Volfová (ANO).

O nových prostorách pro městskou knihovnu se v České Lípě diskutuje přes 20 let. Spolu s rekonstrukcí divadla a výstavbou venkovního koupaliště patří k prioritám vedení města. Radnice uvažovala také o možnosti přesunout knihovnu do Kulturního domu Crystal, jehož rekonstrukci připravuje, přednost ale dostala výstavba nové budovy v proluce mezi Tržní ulicí a Jeřábkovým náměstím. Radnice tam původně chtěla postavit divadlo, nakonec se ale rozhodla pro rekonstrukci původní budovy Jiráskova divadla, a tak může místo využít pro knihovnu.

Výstavbou nové knihovny vyřeší radnice také dlouholetý problém s nezastavěným a plně nevyužitým prostorem v proluce Jeřábkova náměstí v centru města. Součástí návrhu by proto měla být také budoucí podoba samotného náměstí, které nyní slouží jako parkoviště.