Cime 1 kvartál 2024

Česká Lípa představí veřejnosti všech 48 návrhů nové městské knihovny

Česká Lípa (ČTK) - Česká Lípa představí příští týden veřejnosti všech 48 návrhů, které město dostalo v architektonické soutěži na novou knihovnu. Ocenění získalo sedm návrhů, zvítězil ten z pražského studia mh architects atelier, není ale zatím rozhodnuto, zda se bude stavět právě podle něj. S definitivním rozhodnutím chce vedení města počkat na reakce obyvatel. ČTK to řekla starostka Jitka Volfová (ANO). Všechny návrhy si mohou lidé prohlédnout od 17. do 25. ledna na výstavě v Kulturním domě Crystal.

O soutěž byl velký zájem, své návrhy do ní poslaly nejen ateliéry z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Španělska a Velké Británie. "Hodnocení probíhalo dva dny, vybrat mezi tolika návrhy nebylo vůbec jednoduché, nakonec jsme se však na výsledku jednomyslně shodli. Jsem velmi zvědavá, jak se budou návrhy líbit občanům. Jedná se o významnou stavbu, která město přijde na desítky milionů korun, je proto důležité, abychom znali názor veřejnosti," doplnila Volfová.

Současná knihovna na náměstí T. G. Masaryka už potřebám nevyhovuje, není bezbariérová a není technicky možné ji zásadně upravit. Zastupitelé proto loni v únoru rozhodli o výstavbě nové budovy. Knihovna by měla proměnit dnes zanedbané a opomíjené místo v centru České Lípy, město ji chce postavit v proluce na Jeřábkově náměstí. Do nové budovy proto museli architekti zakomponovat objekty 158 a 159, které tam zbyly po částečné demolici hostince.

Předností vítězného návrhu studia mh architects atelier je podle Volfové efektivní řešení celé budovy, jak z hlediska ekonomických nákladů na výstavbu, tak i z hlediska budoucího provozu. Budova je moderní, ale respektuje historické centrum města, počítá se zelenou střechou a rozlehlou terasou, kterou by mohli využívat návštěvníci knihovny. Bonusem je možnost efektivního hospodaření s dešťovou vodou, jednoduše je také navržena proměna části Jeřábkova náměstí, kde je nyní parkoviště.

Knihovna by měla podle starostky plnit funkci přirozeného centra setkávání. Kromě oddělení pro čtenáře všech věkových kategorií tam bude i prostor pro menší kulturní akce a výstavy, počítačová učebna nebo kavárna, součástí zadání byla i úprava Jeřábkova náměstí. Náklady radnice odhaduje na 210 milionů korun. Cílem soutěže bylo podle Volfové náklady ověřit tak, aby město mělo představu o budoucím financování. Stavba podle ní nezačne dřív než za pět nebo šest let, na nákladný projekt chce radnice získat dotace.

Přehled oceněných návrhů:

Celkové umístěníArchitektonické studioOcenění v Kč
1.mh architects atelier, s. r. o., Praha800.000
2.Atlas forem, s. r. o, Pardubice500.000
3.Mjölk, s. r. o., Praha300.000
Další ocenění
1.ARCHITEKT Ondřej Tuček, s.r.o., Praha100.000
2.Rusin Frei, s.r.o., Praha100.000
3.Ing. arch. Tran Anh Tuan, Praha100.000
4.Tvary – seskupení architektů (Ondřej Slowik - Rychvald, Lucie Šponarová - Orlová, Tomáš Madro) - Brno100.000

Zdroj: Česká Lípa