Cime 2 kvartál 2024

Česká Lípa koupí od státu za 4,6 mil.Kč zchátralý dům v sousedství radnice

Česká Lípa (ČTK) - Česká Lípa koupí od státu za 4,6 milionu korun zchátralý dům v sousedství radnice a zrekonstruovaného Jiráskova divadla. Dům v Mariánské ulici je dlouhodobě opuštěný a léta neudržovaný. Radnice jeho stav s majitelem v minulosti opakovaně řešila, domluvit se s ním ale nepodařilo. Před dvěma lety byl stav domu dokonce natolik špatný, že musela být uzavřena Mariánská ulice a objekt provizorně zajištěn, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Před časem ale majitel domu zemřel a v dědickém řízení připadla nemovitost i s pozemkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), od kterého město plánuje dům koupit. Záměr už schválilo zastupitelstvo. "Máme v plánu dům co nejrychleji alespoň provizorně opravit, aby jeho stav nadále nehyzdil vzhled náměstí i nový přístup do divadla. Do budoucna chceme dům kompletně zrekonstruovat a využít ho pro potřeby městského úřadu," doplnila starostka Jitka Volfová (ANO).

Česká Lípa je podle Volfové s ÚZSVM už tři roky v úzkém kontaktu díky pilotnímu projektu, který umožňuje samosprávám napřímo získat od úřadu majetek potřebný pro budoucí rozvoj. Radnici se tak už podařilo získat osm pozemků v nejrůznějších částech České Lípy. Půlku z nich město získalo bezúplatně, za zbylé čtyři zaplatilo dohromady zhruba 3,3 milionu korun. Všechny pozemky jsou podle starostky důležité pro další rozvoj města nebo díky jejich získání radnice sjednotila vlastnické vztahy v dané lokalitě.

"Pozemky a budovy, které vlastní stát, bylo možné dřív získat jen prostřednictvím výběrového řízení, do kterého se mohl přihlásit kdokoli. Stávalo se, že ačkoliv se jednalo o strategický pozemek potřebný pro rozvoj daného města nebo obce, získal tento majetek soukromý subjekt, který prostě nabídl víc," řekla Volfová. Bylo pak podle ní pro samosprávy těžké tento majetek vykoupit. "Před čtyřmi lety byl zpracován ve spolupráci s asociací krajů, ministerstvem financí a úřadem pro zastupování státu metodický pokyn, což byl první krok k tomu, aby se samosprávy ke strategickým pozemkům dostaly jako první, umožnil totiž přímý prodej či bezúplatný převod strategického majetku na obce a města," dodala českolipská starostka.