husqvarna

Česká komora architektů i Hospodářská komora kritizují novelu stavebního zákona

Praha 24. srpna (ČTK) - Novela stavebního zákona spolu s návrhem zákona o jednotném environmentálním stanovisku podle České komory architektů (ČKA) v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší stavební řízení a je krokem zpět. ČKA v tiskové zprávě uvádí, že novela je velmi smutný výsledek mnohaleté práce a promarněná příležitost, jak podpořit výstavbu a investice do nových pracovních příležitostí a infrastruktury. Ke kritice se přidala Hospodářská komora. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) uvedlo, že novela pomůže nastartovat rozvoj stavebnictví. Ve čtvrtek je novela stavebního zákona na programu Legislativní rady vlády.

"Návrh věcné novely prokazuje, že vláda není schopná prosadit skutečnou reformu stavebního práva. Tedy změny, které by dnešní roztříštěné a zdlouhavé rozhodování o využití území a povolování staveb nahradily komplexním posouzením v rámci jednotného řízení, posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování a zvýšily právní jistotu všech zúčastněných, ať už jde o občany nebo stavebníky," uvedl předseda České komory architektů (ČKA) Jan Kasl.

"Zákony tady mají být pro lidi, ne jen pro úředníky. Bohužel u přípravy novely došlo k nepochopitelnému úmyslnému přehlížení připomínek nejen lidí z oboru, expertů, ale i měst a obcí," uvedl prezident Hospodářské komory (HK) Vladimír Dlouhý. Hospodářská komora, která zastřešuje profesní organizace v oboru, tvrdí, že s ním MMR v legislativní přípravě neprojednalo její návrhy. "Následkem toho je, že se v připomínkovém řízení více řešilo, zda nedojde k rušení úřednických míst, než jak nastavit pravidla, aby se povolání staveb urychlilo. Vznikla tak nefunkční, od praxe odtržená norma od stolu, kvůli které Česká republika bude aspirovat na stavebně nejpomalejší zemi světa," dodal Dlouhý. Hospodářská komora doporučuje vládě, aby projednávání novely přerušila a projednala změny s profesními organizacemi i s městy a obcemi.

MMR v reakci ČTK sdělilo, že novela stavebního zákona vytvoří jasné, moderní a předvídatelné prostředí nejen pro stavebníky i projektanty. "Půjde o zásadní změnu, která pomůže nastartovat rozvoj stavebnictví v nejbližších letech. Novela napraví největší chyby a zároveň přinese mnohé benefity. Zejména zrychlí a zefektivní stavební řízení při zachování ochrany veřejných zájmů. Doba povolení se zkrátí tak, jak bylo původně plánováno. Stejně tak zůstává zachován princip 'jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko'," uvedla mluvčí MMR Veronika Hešíková.

Léta připravovaný nový stavební zákon připravila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) a Sněmovna ho schválila loni v létě přes veto Senátu. Ani loni nebyla ČKA z jeho podoby nadšená. "Výsledek bohužel není příležitostí k potlesku," uvedla tehdy na své webu.

Nový kabinet Petra Fialy (ODS) letos prosadil roční odklad účinnosti zásadních pasáží zákona. Novela především ruší Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízené nové krajské stavební úřady a podle MMR zachovává část stavebních úřadů pod obcemi, o jejichž počtu rozhodne vláda. Od poloviny příštího roku začne fungovat pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. Digitalizace stavebního řízení by měla být po půlročním odkladu spuštěna 1. ledna 2024.

ČKA uvádí, že by přijetí novely zásadně narušilo princip integrace. Hlavním cílem přijatého zákona o novely má být urychlení získání stavebního povolení. To ale novela podle ČKA nesplní. "Řada podkladů má být 'staronově' vydávána samostatně, a to opět převážně formou závazného stanoviska, které prakticky eliminuje možnost hledat konsenzus," uvádí ČKA.

Kritizuje také fakt, že novelou by se zrušily takzvané Pražské stavební předpisy a velká města (Praha, Brno a Ostrava) by mohla mít právo pořídit "jen" prováděcí předpis pro umisťování staveb. ČKA uvedla, že "škodlivé důsledky by byly dalekosáhlé". Podle MMR hlavní město bude mít své vlastní územní stavební předpisy formou prováděcího předpisu k novému stavebnímu zákonu. "Aby však bylo procesně vše správně, musí se nejprve stávající Pražské stavební předpisy zrušit. Tím se zabrání chaosu zejména mezi projektanty a stavebníky. Nově pak budou Pražské stavební předpisy prováděcím předpisem nového stavebního zákona," uvedlo MMR.

Nesouhlas s novelou podle ČKA vyslovují i zástupci měst a obcí a velkých stavebníků. "Vláda ČR by měla tyto kritické hlasy vyslechnout a zajistit přípravu upraveného návrhu věcné novely. Jinak je pravděpodobné, že Poslanecká sněmovna přijme neprojednaný pozměňovací návrh," uvádí Kasl s tím, že novelu může postihnout osud jako přijatý zákon, tedy odklad a novelizace.