Cime 3 kvartal 2024

Česká firma AŽD se bude podílet na modernizaci části železnice v Chorvatsku

Záhřeb 29. července (ČTK) - Česká společnost AŽD se bude podílet na modernizaci železniční trati mezi chorvatskými městy Hrvatski Leskovac a Karlovac. AŽD uspěla v soutěži se svou nabídkou na dodávku zabezpečovacího a telekomunikačního zařízení na této trati, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí AŽD Jiří Dlabaja. Hodnota zakázky je podle něj 263,5 milionu chorvatských kun (přes 862 milionů Kč).

Podle chorvatských médií uzavřely chorvatské železnice smlouvu na práce na 44 kilometrů dlouhém úseku trati rovněž s koncernem Strabag. Jeho modernizace zahrne kromě rekonstrukce nynější trati také výstavbu druhé koleje a renovaci stanic či zastávek. Podle chorvatského webu N1 má celková zakázka hodnotu 2,7 miliardy kun (8,8 miliardy Kč).

"V rámci modernizace zabezpečovacího zařízení bude společnost AŽD v Chorvatsku instalovat plně elektronické staniční zabezpečovací zařízení ESA 44, které bude řídit provoz ve třech železničních stanicích a dále v šesti zastávkách," uvedl Dlabaja. Součástí dodávky je podle něj také mimo jiné traťové zabezpečovací zařízení, zabezpečení výhybek, instalace systému počítačů náprav a vybavení železničních stanic a traťových úseků moderními návěstidly s LED svítilnami.

Úsek trati Hrvatski Leskovac - Karlovac je součástí koridoru vedoucího ze Záhřebu do Rijeky. Chorvatský premiér Andrej Plenković, který se podle médií podpisu smlouvy účastnil, si od vybudování druhé koleje a modernizace celé trati slibuje zvýšení konkurenceschopnost rijeckého přístavu a jeho propojení se středoevropskými trhy.