Komatsu potřebu bagr

Ceny za nejlepší developerské projekty roku 2022 si odnesly pražské stavby

Praha 4. února (ČTK) - Tři pražské realizace si odnesly ceny pro loňské nejlepší rezidenční developerské projekty. Absolutním vítězem 12. ročníků soutěže Realitní projekt roku stala u odborné poroty druhá etapa čtvrti Emila Kolbena od firmy Skanska Residential, u architektů uspěl projekt Hagibor od Crestyl Real Estate a u veřejnosti vyhrála první etapa rezidence Nuselský pivovar připravovaná společností Penta Real Estate. Výsledky ankety má ČTK k dispozici.

Celkem bylo nominováno 66 rezidenčních developerských projektů. Zvláštní ocenění za horský projekt roku získaly Apartmány Albeřice (developer Apartmány Albeřice) a za projekt u vody uspělo bydlení Lakeside Resort Slapy (Evropa development group).

Čtvrť Emila Kolbena ve Vysočanech zaujala porotu, složenou z realitních profesionálů a zástupců realitních kanceláří, nejen kvalitou projektu a jeho zasazením do stávající výstavby, ale i způsobem zaměření na mladé ve formě využití virtuální reality, služeb pro cyklodopravu nebo nabídky loftových bytů. "Porota vzala v úvahu i nízkoenergetický standard bytů, které developer v projektu staví," uvedla za organizátory ankety Dana Hradecká.

Architekti u projektu Hagibor ocenili jeho citlivé zasazení do lesoparku, který se rozkládá na rozhraní Žižkova, Vinohrad a Strašnic, pestrou nabídku vzdušných a světlých bytů a jejich dispoziční řešení, citlivou rovnováhu mezi designem a funkcionalitou, ale i doplnění občanské vybavenosti pro lokalitu a práci s veřejným prostorem. V potaz vzali i závazek developera v projektu vysázet několik tisíc stromů a keřů, dodala Hradecká.

Anketa Realitní projekt roku se podle organizátorů snaží ukázat různorodost staveb a zviditelnit kvalitní projekty na trhu. Ve třech kategoriích (porota, architekti a veřejnost) se udělují ceny v pražských městských částech 1 až 10 a v jednotlivých krajích ČR podle nominací.

Do soutěže můžou být přihlášeny rezidenční projekty rodinných nebo bytových domů (ve smíšených projektech musí zabírat plocha k bydlení nejméně 70 procent z celkové užitné plochy nebo nabízet alespoň deset bytů). Projekty se musí nacházet v Česku, být v realizační nebo dokončené fázi a být v prodeji alespoň jedna bytová jednotka v daném roce.