Ceny veřejných stavebních zakázek klesly o sedm procentních bodů
Praha 26. ledna (ČTK) - Ceny v soutěžích u veřejných stavebních zakázek v Česku loni dosáhly v průměru 95,9 procenta úrovně projektových cen. Meziročně klesly o sedm procentních bodů. Proti roku 2017 byly o 13,8 procentního bodu vyšší. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici. Podle analytiků ceny klesly kvůli zvýšené konkurenci mezi firmami s tím, jak se s koronavirovou krizí snížil počet zakázek.
"Ceny v soutěžích u veřejných stavebních zakázek odrážejí vývoj celého stavebního trhu. Na něm loni nastalo ochlazení, jež způsobila koronavirová krize. Zapříčinila zejména útlum investiční činnosti ve stavebnictví a nedostatek vhodných pracovníků ze zahraničí. Stavební firmy tak byly intenzivněji než v roce 2019 tlačeny k tomu, aby si řekly o konkurenčnější cenu, a zakázku tak získaly," sdělil ČTK analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Ceny ve veřejných soutěžích v poměru k cenám projektovým podle něj budou klesat i letos. Dá se předpokládat, že bude pokračovat útlum soukromých zakázek a stavební firmy ho budou nuceny kompenzovat veřejnými zakázkami, dodal.
"Meziroční pokles nabídkových cen je známkou, že firmy nehledí do budoucna s velkým optimismem. Zřejmě se obávají klesající zásoby práce a stagnace poptávky po stavebních pracích kvůli omezeným finančním zdrojům veřejného sektoru. Diskont proti projektovým cenám o pár procent ale vypovídá o zdravě konkurenčním prostředí, v němž jsou nabídka a poptávkou objemově víceméně v rovnováze," doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
V krizových letech 2009 až 2013, kdy stavebnictví nepřetržitě klesalo, byl na trhu nedostatek zakázek a firmy často nabízely dumpingové ceny. Cena bývá nejdůležitějším a často i jediným kritériem, podle které se veřejný investor při výběru rozhoduje. Výjimkou nebylo ani to, že firma uspěla s 60 procenty projektové ceny. Podle odborníků takovou zakázku musela buď ošidit nebo jí vznikly dodatečné náklady.
"Stavebnictví sice prožívá recesi, ale stavební firmy již pamatují horší časy, kdy se ucházely i o zakázky úplně bez marží. Pro obor je velmi dobrou zprávou, že na realitním trhu rychle narůstají ceny, což bude motivovat k výstavbě nových nemovitostí. Díky tomu lze očekávat oživení stavební produkce, které bude doprovázeno růstem cen stavebních zakázek," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně bylo téměř v každém měsíci loňského roku vidět, že stavby infrastruktury, kde se koncentrují státní zakázky, na tom byly mnohem lépe než stavby domů a bytů, kde dominuje soukromý sektor. "Státní zakázky mají většinou tu výhodu, že snáze proplouvají státním stavebním řízením, které bylo loni podobně administrativně zamrzlé, jako mnoho jiných úředních úkonů. Stavitelé tak měli k dispozici méně projektů v soukromém sektoru a tak se větší měrou účastnili alespoň státních zakázek. Tato zvýšená konkurence pomohla snížit projektové ceny. Stavby bytů a domů tímto částečným odlivem však o to více trpěly," dodal Bartoň.