husqvarna

Ceny nových bytů v Brně ve 3. čtvrtletí mírně klesly, prodej stagnoval

Brno 4. října (ČTK) - Růst cen nového bydlení v Brně se zastavil, průměrná cena za čtvereční metr mírně klesla. Zatímco ve 2. čtvrtletí letošního roku dosáhla průměrná nabídková cena nového bydlení za čtvereční metr 127.200 korun, ve 3. čtvrtletí klesla na 126.500 Kč. Ještě výrazněji klesla průměrná cena za prodaný čtvereční metr v novostavbách. V pravidelné čtvrtletní analýze o tom informovala společnost Trikaya, která data o trhu s novými byty v Brně dlouhodobě sleduje. Výrazně klesl i prodej nových bytů, který byl nejnižší za dekádu.

"Jak bylo patrné už začátkem léta, trh skutečně prochází znatelným ochlazením. Kvůli rostoucí inflaci a zejména z důvodu zvýšení nákladů na bydlení je citelná opatrnost kupujících. A to platí nejen pro koncové zákazníky, ale také investory. Předpokládáme, že tento vývoj bude letos ještě pokračovat," uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Dalibor Lamka.

Nových bytů v Brně se prodalo v letošním 3. čtvrtletí nejméně za posledních deset let, podle Trikaya to bylo 70 bytů, tedy ani ne polovina prodejů ve 3. čtvrtletí roku 2021. Nabídka bytů na trhu je přitom větší než v minulých letech, na trhu bylo na začátku září 1233 bytů.

Právě propad zájmu o byty se projevil i na cenách, zejména na těch prodejních. Zatímco nabídková cena se od 2. čtvrtletí letošního roku snížila o 700 korun, průměrná cena za prodaný čtvereční metr se snížila téměř o 10.000 korun.

Podle Františka Šudřicha, ředitele společnosti Impera Styl, který vývoj na trhu dlouhodobě sleduje, nelze očekávat, že by ceny nových bytů v Brně nějak dramaticky klesaly. "V současné situaci lze předpokládat, že budou klesat ceny zejména u nemovitostí, které splňují dvě základní podmínky: prodávající nemovitost potřebuje prodat, protože má jiné závazky, které musí platit, a u nemovitostí, u jejichž prodeje prodávající neprodělá ani při snížení ceny," uvedl Šudřich.

U aktuálně nabízených bytů je v průměru čtvereční metr nejdražší v bytech o dispozici 1+kk, kde vychází na 137.000 korun, dvoupokojové byty o dispozici 2+kk stojí v průměru 126.500 za čtvereční metr, u bytů 3+kk je aktuální průměrná cena 128.500 korun za čtvereční metr.

Ceny novostaveb, které prodávají přímo developeři, podle zástupců stavebních společností klesat nemohou. "Ceny u novostaveb jít dolů dost dobře nemohou, protože se neustále zvyšují náklady na realizaci. Prodejní ceny by tedy měly logicky stoupat. Velký nárůst cen však v následujících měsících neočekáváme," uvedl Jiří Heinl, obchodní ředitel z IMOS development.

Podle Tomáše Kalába z developerské společnosti Kaláb budou muset byty zlevňovat ty developerské společnosti, které nemají dost hotovosti, aby splácely své závazky vůči externím investorům. "My jsme například v situaci, kdy se zhruba dvanáct měsíců obejdeme bez jakéhokoli dalšího prodeje. Myslím, že je to v našem oboru spíš výjimečně dlouho. Není to ale věčnost," upozornil Kaláb.

Developerské firmy podle Šudřicha budou spíš přistupovat k pozastavování svých projektů a další výstavby. "Velkou část připravovaných bytových projektů jsme pozastavili a vyčkáváme na vývoj situace. Nejsme nyní pod tlakem byty rychle vyprodávat, pevně ale věříme, že pokles poptávky je dočasný a nenaznačuje dlouhodobý trend," uvedl Šudřich za Impera Styl.