Komatsu potřebu bagr

Ceny nových bytů v Brně dál rostou, čtvereční metr stojí v průměru 132.500 korun

Brno 30. června (ČTK) - Ceny nových bytů v Brně v letošním 2. čtvrtletí dál rostly, a to i přesto, že v nabídce bylo třikrát víc volných bytů než před rokem. Průměrná cena čtverečního metru v novostavbě se meziročně zvýšila o 17 procent na 132.500 korun. Vyplývá to z analýzy trhu s novým bydlením, kterou zveřejnil ředitel společnosti Impera Styl František Šudřich. Analýzu trhu připravuje pravidelně od roku 2015.

"V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit," uvedl Šudřich.

Zatímco před rokem si zájemci o koupi nového bytu mohli vybírat ze 440 volných bytů, letos je jich 1220 v 50 developerských projektech. Cena nového bydlení ale ani tak neklesá, přestože dlouho byla omezená nabídka novostaveb jedním z důvodů, proč průměrná cena za čtvereční metr rostla.

Ve 2. čtvrtletí loňského roku stál v průměru čtvereční metr v novém bytě 113.000 korun, letos vzrostla průměrná cena na 132.500 korun za čtvereční metr. Nejdražší jsou v průměru jednopokojové byty, tam se cena za čtvereční metr šplhá až k 135.000 korun.

"Průměrnou novou garsonku v Brně koupíte za 4,850.000 korun. Za dvoupokojový byt zaplatí zájemci 7,300.000 korun. Pokud kupující požaduje tři pokoje, průměrná cena již šplhá přes 10,000.000 korun. Vícepokojové byty stojí v průměru 14,500.000 korun," uvedl Šudřich.

Trvá zájem kupujících o menší byty, poptávka po jednopokojových a dvoupokojových bytech představuje 75 procent všech transakcí. V současnosti ale mohou poptávku tlumit rostoucí úrokové sazby.

Další výstavbu nového bydlení v Brně může zkomplikovat přepracování územního plánu, které zastupitelé schválili minulý týden. Investoři odhadují dobu schvalování nového územního plánu na jeden až tři roky.

"Odložení schválení územního plánu považujeme za velmi problematické. Pro řadu developerů se jednalo o překvapivé rozhodnutí vedení města. Reakce našich členů na aktuální situaci na sebe nenechala dlouho čekat, ve velkém zastavují přípravu stavebních projektů. Nejhorší na této situaci je fakt, že nikdo netuší, jak dlouho bude tato situace trvat a jak se na věc bude dívat nově zvolené zastupitelstvo na podzim tohoto roku," uvedl předseda Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter