husqvarna

Ceny chat a chalup se v posledních 2 letech zdvojnásobily, čeká se stagnace

Praha 6. dubna (ČTK) - Ceny chat a chalup se v posledních dvou letech, kdy Česko zasáhla epidemie covidu-19, ve všech krajích v průměru zdvojnásobily. Nejdražší jsou v Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji, naopak nejlevnější v Moravskoslezském kraji. Letos se očekává stagnace cen nebo mírný růst ovlivněný inflací. ČTK o tom dnes informovala společnost Re/Max v tiskové zprávě.

Poptávka po chatách a chalupách se rekordně zvedla během epidemie covidu, kdy bylo omezené cestování do zahraničí. Například v Karlovarském kraji podle údajů společnosti Re/Max činila průměrná cena rekreační nemovitosti loni 4,4 milionu korun, ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 vzrostla více než pětinásobně. V Libereckém kraji se cena od roku 2019 zdvojnásobila na loňských 3,6 milionu korun. Mezi nejdražšími jsou v současnosti kraje, kde se nacházejí vyhledávaná horská střediska. Díky obnově turistického ruchu však letos odborníci očekávají stagnaci nebo jenom mírný růst cen ovlivněný inflací.

Na růst cen rekreačních nemovitostí mělo vliv také zdražování domů a bytů ve městech. Domácnosti, které nedosáhnou kvůli vysokým cenám na vlastní bydlení, ale chtějí vlastnit nějakou nemovitost, pořád ještě mohou podle společnosti Re/Max koupit alespoň chatu nebo chalupu. Rekreační nemovitosti si nejčastěji pořizují lidé, kteří si chtějí užívat pobyt v přírodě a sami objekt využívají, a také investoři, kteří v nákupu vidí příležitost, kam uložit své peníze. "Vzhledem k růstu cen nemovitostí se dá říci, že se jedná i o dobrou investici, jak ochránit peníze před inflací," uvedl Milan Vršecký, majitel teplické kanceláře Re/Max Synergy.

Průměrné ceny rekreačních objektů začínají podle společnosti Re/Max ve většině krajů konkurovat cenám bydlení. "Vzhledem k vysoké poptávce po nájemním bydlení se dá předpokládat, že pro investory bude letos zajímavější pořídit za stejné peníze spíše nájemní byt než koupit chalupu. Navíc se po dvou letech uvolnila možnost neomezeného cestování, proto zřejmě nebude takový zájem o tuzemské rekreace," doplnil Vršecký. Zájemci o nákup rekreační nemovitosti letos může odradit také zpřísnění podmínek pro získávání hypotéky v kombinaci s růstem úrokových sazeb.

Průměrné ceny rekreačních nemovitostí v jednotlivých krajích v milionech Kč:

201920202021
Jihočeský kraj1,11,42,3
Jihomoravský kraj0,80,82
Karlovarský kraj0,814,4
Královéhradecký kraj1,71,53
Liberecký kraj1,823,6
Moravskoslezský kraj10,91,9
Olomoucký kraj1,21,42
Pardubický kraj1,21,22,1
Plzeňský kraj11,12
Středočeský kraj1,31,62,3
Ústecký kraj11,32
Vysočina1,11,12,2
Zlínský kraj1,41,22,5

Zdroj: Re/Max