husqvarna

Ceny bytů a domů na Slovensku klesly meziročně druhé čtvrtletí v řadě

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Ceny bytů a domů na Slovensku ve třetím čtvrtletí zrychlily tempo meziročního poklesu v průměru na 3,8 procenta z 1,9 procenta ve druhém kvartálu, kdy se snížily poprvé od roku 2014. Proti předchozím třem měsícům bydlení v zemi už zdražilo, a to o 0,8 procenta. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. Ten vývoj cen sleduje ze smluv o převodu nemovitostí, které eviduje katastr nemovitostí.

Výrazněji, a to o 4,6 procenta, ve sledovaném období klesly ceny nových bytů a domů, mezi které statistici zahrnují nemovitosti poprvé zapsané do katastru před méně než třemi lety. Také v mezičtvrtletním srovnání kupující platili méně za nové nemovitosti, starší byty a domy naopak o 1,2 procenta zdražily.

V uplynulých letech ceny bydlení na Slovensku stoupaly. K následnému obratu na trhu přispělo zvyšování úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, které řada kupujících na Slovensku čerpá při obstarání bydlení. Zatímco ještě předloni banky na Slovensku poskytovaly tyto úvěry s roční úrokovou sazbou kolem jednoho procenta, letos úroková míra dosáhla už asi čtyř procent ročně. Banky tak reagovaly na zpřísnění měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), která svou klíčovou úrokovou sazbu zvýšila opakovaně ve snaze bojovat proti vysoké inflaci.

Slovenská vláda ve středu schválila návrh na částečnou kompenzaci vyšších splátek úvěrů na bydlení těm obyvatelům, kterým banky zvýšily úrokovou sazbu. Za letošek by tato podpora měla dosáhnout tří čtvrtin ze zvýšené splátky proti loňsku, maximálně 1800 eur (43.700 Kč) na jednoho dlužníka. Na pomoc nebudou mít podle předlohy nárok lidé s výrazně vyššími příjmy. Slovenská centrální banka plošné problémy se splácením půjček neočekává, potíže by podle ní mohly mít v budoucnu nejvíce zadlužené domácnosti.