husqvarna

Cenu za architekturu v Krkonoších mají hotel, náměstí v Žacléři, zvonice a lávka

Rudník (Trutnovsko) 4. listopadu (ČTK) - Hlavní cenu v prvním ročníku soutěže Krkonošská cena za architekturu získala stavba Aparthotelu Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou. Další ocenění dostaly přestavba Rýchorského náměstí v Žacléři, stavba zvoničky na Vlašských boudách a soubor lávky a útulny zadaný Správou KRNAP. ČTK o tom dnes informovali organizátoři soutěže z Místní akční skupiny Krkonoše a Českého centra pro architekturu.

Soutěž by měla podle organizátorů zvýšit zájem samospráv a veřejnosti o kvalitní architekturu v Krkonoších. "Je to přístup řekněme sousedský, který je v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku základním kamenem péče o vystavěné prostředí," uvedl iniciátor ceny a předseda Českého centra pro architekturu Josef Smutný.

V prvním ročníku soutěže porota hodnotila 20 realizací, z nichž pro další kolo hodnocení vybrala devět. U vítězného Aparthotelu Svatý Vavřinec porota ocenila profesionální postup soukromého investora při výběru řešení formou soutěže, vlastní návrh a realizaci. "Vznikl soubor, který výrazně předefinoval předchozí urbanistický kontext centra Pece pod Sněžkou. Je architektonicky vysoce kvalitní a funkčně podporuje život v obci," uvedl předseda poroty Tomáš Veselý.

Komplex Aparthotelu Svatý Vavřinec vybudoval podnikatel Martin Kubík v roce 2018 nákladem čtvrt miliardy korun na místě bývalého nákupního střediska Sněžka. Tvoří jej čtyři několikapatrové, dřevem obložené obytné věže s asi 90 apartmány. Součástí komplexu jsou dvě patra podzemních garáží a komerční podlaží s obchody a službami.

Jednoduché, kvalitní a citlivé řešení úpravy historického Rýchorské náměstí v Žacléři by mělo být podle poroty příkladem i pro jiné obce. U Zvoničky na Vlašských boudách ve Velké Úpě porota ocenila citlivé zasazení do krajiny a také spolupráci investora s místními dodavateli. U lávek a útulen porota vyzdvihla spolupráci Správy KRNAP a Fakultou architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Lidé se budou moci s výsledky soutěže seznámit na výstavě, která bude postupně k vidění v Lánově, Vrchlabí, Malé Úpě a dalších místech v regionu Místní akční skupiny Krkonoše.