Komatsu potřebu bagr

Cenu Architekt roku 2022 získali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař

Praha 21. září (ČTK) - Dvojice brněnských architektů Ladislav Kuba a Tomáš Pilař se stala letošními laureáty ocenění Architekt roku 2022, které se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Na dnešním vyhlášení 14. ročníku ceny udělované společností ABF, pořadatele stavebního veletrhu For Arch, převzala v pražských Letňanech čestné uznání poroty generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděžda Goryczková. Ocenění Architekt obci 2022 dostala Daria Balejová za dlouhodobý přínos pro rozvoj města Řevnice.

Kuba a Pilař z ateliéru Kuba & Pilař architekti byla na ocenění Architekt roku nominována už několikrát, naposledy loni. Pětičlenná porota vybrala držitele skleněné plastiky z pětice finalistů, mezi které patřili i Mirko Baum, Roman Koucký, Ivan Kroupa a Jan Magasaník.

Porota uvedla, že Kuba a Pilař, spolupracující už 26 let, jsou považováni za představitele minimalismu. "Jejich stavby se vyznačují neměnnou vysokou úrovní exteriéru i interiéru, jsou oslavou velkolepého a monumentálního prostoru, stejně jako detailu. Bravurně se pohybují rovněž v oblasti urbanismu, jejich myšlenky jsou patrné na tváři několika českých měst," dodala porota.

Mezi úspěšné architektonické soutěže, realizace a ocenění ateliéru Kuba & Pilař patří například Fakulta chemicko-technologická a sportovní zařízení Univerzity Pardubice, bytový komplex Na Krutci v Praze 6, obchodní dům Omega v Brně, bytový dům na Kostelním náměstí v Ostravě či Západočeské galerie v Plzni. Pět jejich staveb bylo nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award a devětkrát získali ocenění Grand Prix architektů.

Goryczková je ředitelkou NPÚ od roku 2008 a čestné uznání poroty dostala, jelikož je podle jejího odůvodnění uznávanou odbornicí na výzkum a ochranu památek architektury konce 19. století a první poloviny 20. století. "I skrze její podporu se podařilo rehabilitovat architekturu českého brutalismu a ochránit řadu těchto památek před devastací," uvedla porota.

Ocenění Architekt obci 2022 převzala Balejová společně se starostou Řevnic Tomášem Smrčkou. Porota ocenila dlouholetou spolupráci samosprávy s architektkou zejména při úpravách veřejných prostranství. "I malá obec může mít obecního architekta, který svou prací přispěje ke zvýšení architektonické a estetické kvality obytného prostředí sídla," uvádí se k ocenění, které uděluje ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí, Česká komora architektů, Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, časopis Moderní obec a společnost ABF.

V listopadu organizátoři vyhlásí další dvě významná architektonická ocenění. Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu 2022, kterou pořádá Obec architektů, má letos 29. ročník a posedmé bude vyhlášena Česká cena za architekturu České komory architektů.