Komatsu potřebu bagr

Centrum Černý Most bude mít energii i ze střešních fotovoltaických panelů

Praha (ČTK) - Na střeše pražského nákupního a zábavního centra Černý Most vzniká fotovoltaická elektrárna o výkonu 400 kilowatt-peaků (kWp). Instalaci sluneční elektrárny zajišťuje společnost ČEZ ESCO a veškerou energii, kterou střešní fotovoltaika vyrobí a která by pokryla spotřebu více než stovky domácností, centrum spotřebuje. Pokryje pět procent spotřeby společných prostor centra. V tiskové zprávě o tom dnes informovala firma ČEZ.

Manažerka Centra Černý Most Michaela Matlasová uvedla, že fotovoltaická elektrárna letos pokryje zhruba pět procent roční spotřeby společných prostor centra, do budoucna ale centrum zvažuje rozšíření elektrárny. "Prostoru máme na střeše dostatek," konstatovala.

Nyní bude na střeše centra na ploše 5500 metrů čtverečních 728 fotovoltaických panelů o výkonu 400 kWp, které každoročně přemění energii slunečního záření ve více než 400 megawatthodin (MWh) bezemisní elektřiny. Firma přitom využila pro výstavbu sluneční elektrárny panely, které umožňují vyrábět elektřinu i při jejich částečném zastínění.

ČEZ ESCO chce do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby svých zákazníků fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 300 MW a ambicí celé Skupiny ČEZ je do stejného roku vybudovat 6000 MW v nových obnovitelných zdrojích. V poslední době firma instalovala fotovoltaiku například na střechy centrály Komerční banky v pražských Stodůlkách, Kongresového centra Praha, centrálního skladu obchodního řetězce Billa nebo skladů společnosti ČEPRO.

Firmy a organizace přistupují k těmto krokům kvůli úsporám energií, vedou je k tomu ekonomické i ekologické důvody. K úsporným opatřením přistoupila také skupina Unibail-Rodamco-Westfield, pod kterou v ČR patří pražská centra Westfield Chodov, Centrum Černý Most a Metropole Zličín. Provozní ředitelka Karolína Šustrová za skupinu loni v létě ČTK sdělila, že jako úsporná řešení upravila v českých nákupních centrech mimo jiné osvětlení parkovišť, fasád a reklamních log a v plánu má instalaci fotovoltaických elektráren na střechách Westfield Chodov a Centra Černý Most.