Cime 2 kvartál 2024

Centrum Brain4Industry v D. Břežanech pomůže firmám s digitálními technologiemi

Dolní Břežany (u Prahy) (ČTK) - V Dolních Břežanech u Prahy vzniklo Inovační centrum Brain4Industry, jehož cílem je více propojovat vědu a průmysl. Českým podnikům pomůže například s přechodem k digitálním technologiím. Náklady na projekt včetně vybavení nejmodernějšími technologiemi 3D tisku byly asi 130 milionů korun. Většinu pokryla dotace. Centrum založené konsorciem, v němž figuruje mimo jiné Fyzikální ústav Akademie věd ČR, umožní malým a středním firmám, vyzkoušet si moderní zařízení v praxi a ověřit si, jaký přínos mohou mít pro jejich podnikání.

Podle ředitele centra Andreje Chrzanowského je cílem pomoc malým a středním podnikům v růstu, zvyšování konkurenceschopnosti a dlouhodobé udržitelnosti jejich produkce. "Podpora je nezbytná, protože český průmysl čelí řadě bariér vstupního charakteru," řekl Chrzanowski ČTK. Díky financování z prostředků EU a ministerstva průmyslu a obchodu centrum dokáže poskytovat své služby za zvýhodněných podmínek.

V novém centru bude zatím působit 20 až 25 pracovníků, celkově jich může být přes 40. Firmám pomohou se zaváděním technologií 3D tisku a dalších výrobních laserových technologií v každodenních procesech. Zajistí jim školení, pomohou s matematickými simulacemi produktu a podobně. Zároveň podnikům usnadní přechod k aplikacím využívajícím algoritmy umělé inteligence. "Máme tu primárně 3D tisk, ale není to jen o tom. Zároveň se tu zabýváme digitalizací jako takovou a umělou inteligencí," řekl ČTK vedoucí technolog 3D tisku Jakub Antoň.

V Dolních Břežanech již fungují dvě velká laserová centra, HiLASE a Eli Beamlines. Obě spadají pod Fyzikální ústav Akademie věd. Konsorcium Brain4Industry založily Fyzikální ústav, Středočeské inovační centrum, Ústav termomechaniky Akademie věd, společnost Cardam Solution a STAR Research & Innovation Cluster.