husqvarna

Celkový obrat DZ Dražice vloni vzrostl o 29 % na rekordní téměř 3 miliardy korun

Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody, hodnotí loňský rok 2022 jako nejúspěšnější ve své 67leté historii. Její tržby meziročně vzrostly o 29 %, čímž téměř překonala hranici 3 miliard korun. Za rekordním navýšením prodejů stojí otevření nové fotovoltaické divize DZD Solar a masivní nárůst poptávky po akumulačních nádržích a tepelných čerpadlech, který vyvolalo prudké zdražení konvenčních zdrojů energie. V letošním roce firma plánuje rozsáhlé investice do realizace nové výrobní a skladové haly v Luštěnicích, jejich automatizace a robotizace či vývoje nových produktů.

„Ekonomické výsledky z roku 2022 jasně ukazují, že se nám podařilo překonat všechny překážky, které nám položily do cesty minulé dva roky: ať už se jednalo o pandemickou krizi, nedostatek a zdražování klíčových výrobních surovin nebo válečný konflikt na Ukrajině, jenž s sebou přinesl prudký nárůst cen konvenčních zdrojů energie (ropy, zemního plynu či uhlí). Nejúspěšnějšího roku v historii DZ Dražice (tedy celkových tržeb téměř 3 mld. korun) jsme dosáhli především díky efektivním úpravám svého výrobního programu a otevření nové fotovoltaické divize: na konci roku se navíc zlepšily dodávky komponent pro výrobu tepelných čerpadel NIBE, která dovážíme – jako jejich exkluzivní prodejce – ze Švédska. Dokázali jsme se tak přizpůsobit velmi turbulentní situaci na trhu, jež lidi přiměla investovat (často s podporou státních dotačních programů) do energeticky šetrného způsobu vytápění, chlazení a ohřevu vody.  A v našem širokém produktovém portfoliu si rázem mohl vybrat téměř každý, kdo si chtěl vytvořit energeticky soběstačné bydlení: jen prodeje fotovoltaiky byly oproti našemu očekávání dvojnásobné,“ komentuje Karel Pacourek, generální ředitel DZ Dražice, a dodává: „Věříme, že zájem o tepelná čerpadla, akumulační nádrže nebo fotovoltaické systémy bude pokračovat i v budoucnu. Rozhodli jsme se proto významně posílit naši výrobní i skladovací kapacitu, abychom byli schopni nadále odpovídat na masivní poptávku po energeticky úsporných a ekologických řešeních.“      

Společnost DZ Dražice dlouhodobě zastává pozici největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží a výhradního dovozce environmentálně šetrných systémů NIBE do České republiky a na Slovensko. V minulém roce navíc otevřela novou divizi zaměřenou na prodej fotovoltaických systému DZD Solar. Její produkty naleznou své využití v každé domácnosti, ale také v průmyslovém provozu, komerčním objektu nebo veřejné budově. Nejzásadnější produktovou novinkou, kterou firma uvedla vloni na trh, je hybridní solární úložiště Slunečnice S3 kombinující vlastnosti hybridního ohřívače vody a bateriového úložiště.