Komatsu potřebu bagr

CBRE: Investice do komerčních realit v ČR letos klesnou o pět až deset procent

Praha 18. prosince (ČTK) - Investice do komerčních realit letos v Česku dosáhnou 1,8 až 1,9 miliardy eur, v přepočtu 43,7 až 46,2 miliardy korun. Podle analýzy realitně-poradenské společnosti CBRE to představuje meziroční propad o pět až deset procent. Pokles objemu investic způsobil jednak nejistý ekonomický výhled, ale také rychle rostoucí náklady na financování. V příštím roce firma očekává meziroční pokles objemu investic o pět až 15 procent.

Objem investic do komerčních nemovitostí v tuzemsku klesá podle dat CBRE, která v Česku spravuje téměř 75 objektů komerčních budov o celkové rozloze téměř 1,2 milionu metrů čtverečních, třetím rokem v řadě. V roce 2019 sice meziročně vzrostl na 3,3 miliardy eur (asi 80,1 miliardy Kč), ale propadl se v následných dvou covidových letech - v roce 2020 na 2,7 miliardy eur (zhruba 65,6 miliardy Kč) a loni měl dosáhnout necelých dvou miliard eur (v přepočtu 48,6 miliardy Kč).

Společnost uvádí, že investiční trh zažívá největší tlak na snižování cen nemovitostí od finanční krize v roce 2008. Česko je ale stále podle vedoucího oddělení investic v CBRE Vítězslava Doležala jedním z nejméně rizikových rozvíjejících se trhů. "A to díky své konzervativní fiskální a monetární politice, nízké míře zadlužení a zdravému bankovnímu sektoru," řekl.

Žádané jsou kancelářské nemovitosti. Za první tři čtvrtletí roku byla v Praze poptávka o deset procent vyšší než loni a o 27 procent než v předpandemickém roce 2019. Největší podíl na tom měly IT společnosti, které představovaly 31 procent poptávky. I CBRE potvrzuje, že se normálem stal hybridní model práce.

Jan Hřivnacký z pronájmů industriálních nemovitostí v CBRE uvedl, že v prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo nově pronajato 1,2 milionu metrů čtverečních průmyslových a logistických prostor, což je dosud nejlepší výsledek. "S takto vysokou poptávkou a rekordně nízkou mírou neobsazenosti, která se ve třetím čtvrtletí roku pohybovala pod hranicí jednoho procenta, pokračuje tlak na růst prémiového nájemného. Ve třetím kvartále se meziročně zvýšilo o 25 procent, nicméně během příštího roku očekáváme jeho postupnou stabilizaci," řekl Hřivnacký.

Dařilo se i obchodním centrům. Celková návštěvnost se sice pohybovala asi deset procent po úrovní roku 2019, obraty byly o více než deset procent vyšší, i když roli v tom sehrála vysoká inflace, uvádí společnost CBRE. V Praze a velkých městech měl pozitivní vliv na tržby také příchod uprchlíků z Ukrajiny. Postpandemické změny v nákupním chování se projevily v nižší frekvenci nákupů s vyšší hodnotou průměrného nákupního koše, řekl za společnost Jan Janáček.

Zákazníci se vrací do kamenných obchodů a část nákupů se z on-linu přesouvá do obchodních center. Tržby e-shopů podle CBRE již nedosahují úrovně jako během pandemie a poměr on-line prodejů k celkovým tržbám se snížil. Česko i tak patří k evropským státům s největším podílem e-commerce na celkových maloobchodních tržbách, aktuálně je na úrovni 17 procent.