Cime 2 kvartál 2024

Části obcí na Havlíčkobrodsku se nelíbí navržená trasa vysokorychlostní tratě

Jihlava 14. února (ČTK) - Některým obcím na Havlíčkobrodsku se nelíbí navržená trasa vysokorychlostní železnice (VRT). Sdružení Vrchovina spojující 13 obcí se kvůli tomu připojilo k iniciativě, která vyšla ze středočeské obce Vidice. Jejich memorandum mimo jiné žádá pozastavení nevratných kroků v tomto projektu a diskusi o jeho dopadech. Starostka obce Okrouhlička Štěpánka Trbušková (bezpartijní) dnes ČTK řekla, že se o možném vedení tratě kolem obce dověděla loni.

Návrh na vedení vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Brnem se podle samospráv ve Sdružení Vrchovina v jejich území změnil, aby mohl být vytvořený terminál v Jihlavě - Pávově. Variantu, která umožní vznik tohoto terminálu, dřív podpořilo vedení kraje i Jihlavy.

V Okruhličce s 270 obyvateli by podle starostky měla železnice vést 200 až 300 metrů od domů. Předtím dvě desetiletí podle ní o vedení trati kolem obce nikdo nemluvil. "Investovalo se mnoho peněz, protože jsme chtěli přilákat občany. Najednou ze dne na den vám sem přijde taková velká liniová stavba," řekla starostka. Podle jejího názoru výstavba ublíží krajině a místním vodním zdrojům. Kritizovala komunikaci ze strany odpovědných úřadů, která je podle ní nedostatečná.

Podporu společného memoranda ČTK potvrdili například i starostové Úsobí a Herálce, což jsou sídla, která také spadají do Sdružení Vrchovina, stejně jako obec Lípa. Místostarosta Ondřej Baloun (nestraník) uvedl, že v Lípě by měla železnice vést 200 metrů od rodinných domků. "Na zastupitelstvu jsme schválili, že jsme proti, podepisujeme tady petice," řekl. V této obci žije přes 1100 lidí.

Trasa plánované železnice se podle starostů změnila od Světlé nad Sázavou směrem k Jihlavě. Vedení nové tratě na území Leštiny u Světlé, která je blíž ke Středočeskému kraji, je plánované dlouhodobě. "Nám se to nemůže líbit, když nám to jde prostředkem vesnice," řekl starosta Leštiny Karel Krajíček (nestraník). Upřesnil, že by dráha vedla mezi místními částmi. Obec se podle něj ke středočeské iniciativě, která chystaný projekt státu kritizuje, připojila jako první na Vysočině, Starosta podotkl, že Leštinou už prochází rychlíková trať mezi Prahou a Brnem.

Studii proveditelnosti vysokorychlostní trati mezi Prahou, Brnem a Břeclaví na začátku letošního roku schválila centrální komise ministerstva dopravy. Podrobnosti jsou na webu Správy železnic. Se začátkem výstavby správa počítá v roce 2025, a to v úseku Praha - Běchovice - Poříčany.