husqvarna

Část studie proveditelnosti podzemní železnice vypracují Brněnské komunikace

Brno 9. června (ČTK) - Společnost Brněnská komunikace za dva miliony korun vypracuje dopravní model potřebný pro konečnou studii proveditelnosti ke stavbě podzemní železnice. Brněnští radní na svém dnešním jednání schválili smlouvu s touto firmou. Magistrát města o tom informoval v tiskové zprávě. Brno chce takzvaný severojižní kolejový diametr podobný metru stavět s ohledem na připravované nové nádraží v odsunuté poloze. Cílem "podzemky" je ulevit městské hromadné dopravě na povrchu.

Studie má napovědět, jestli bude lepší vést pod centrem města tramvajovou či železniční trať nebo klasické metro, a zda se vůbec stavba ekonomicky vyplatí. Skládá se ze tří na sebe navazujících částí. "Poslední a hlavní část bude technicky zaměřená. Odborníci z Brněnských komunikací v ní posoudí zásadní parametry možných dopravních módů, které mohou vést především z jihu města na sever. Studie určí i atraktivitu jednotlivých zastávek MHD nebo budoucí rozložení individuální automobilové dopravy a MHD či docházkové vzdálenosti od možných variant linek kolejového diametru," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Na modelu budou Brněnské komunikace spolupracovat se zástupci magistrátu a Kanceláře architekta města Brna. "Dopravní model musí zohledňovat výhledové změny v rozložení obyvatel v Brně a jeho okolí. Musí brát v potaz, jaké dopravní prostředky lidé preferují, jakým směrem nejvíce cestují a podobně. Po jeho zpracovaní bude představen výboru, který má studii proveditelnosti na starost," dodal radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Průzkum dopravního chování obyvatel města je předmětem první části studie proveditelnosti, jež za 2,5 milionu korun zhotoví společnost Stem/Mark. Vliv severojižního kolejového diametru na životní prostředí a na územní plánování a také ekonomické vyhodnocení vypracuje sdružení Společnost pro SJKD tvořená společnostmi Moravia Consult Olomouc a Metroprojekt Praha. Cena za vyhotovení druhé části je 11,5 milionu korun.