husqvarna

Část opozice neprosadila další odklad schvalování zákona k Dukovanům

Praha 13. dubna (ČTK) - Části opozice se nepodařilo vyřadit z nynější schůze Sněmovny další schvalování zákona k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny sporného Dukovany. Návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) podpořený Janem Bartoškem (KDU-ČSL) nezískal při dnešním projednání změn programu dostatek hlasů. Bartošek pak neprosadil přesun předlohy až na závěr bloku zákonů, které by mohla dolní komora na schůzi schvalovat. Finální debata o zákonu k Dukovanům by tak mohla pokračovat v pátek, případně příští týden.

Část opozice chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby. Její kritiku vyvolalo koncem března oznámení ministerstva průmyslu, podle kterého Česko sice neosloví čínskou společnost CGN, ale nadále počítá i s ruským Rosatomem. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - vedle Rosatomu francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. Výběrové řízení by ale měla vypsat až příští vláda.

Langšádlová dnes navrhovala, aby poslanci debatovali o zajištění bezpečnostních zájmů státu při výstavbě nového bloku Dukovan v samostatném bodu. Sněmovna na to nepřistoupila.

Projednávání několika desítek návrhů změn programu nynější schůze zabralo zhruba dvě hodiny.