husqvarna

Č. Krumlov plánuje zimní stadion za 150 milionů, největší stavbu za 30 let

Český Krumlov 26. srpna (ČTK) - Český Krumlov chce do konce roku 2024 postavit nový zimní stadion v areálu Chvalšinská. Odhad nákladů je kolem 150 milionů korun, radnice by využila dotaci Národní sportovní agentury. Pro záměr dnes hlasovalo 17 z 18 přítomných zastupitelů, jeden se zdržel. Je to největší stavba ve městě za posledních 30 let, řekl místostarosta Martin Hák (Nezávislí a TOP 09).

Nynější stadion nelze opravit. "Pomyslně hrajeme první třetinu. Druhou třetinou bude souboj, abychom všechno dobře připravili a podali žádost do Národní sportovní agentury a získali tu dotaci, bez které se bohužel nepohneme dál. Ta třetí třetina se jmenuje stavba," řekl Hák. Nový stadion by měl být hotový v druhé polovině roku 2024.

Odhad nákladů je 137 milionů korun bez DPH. Dotace od Národní sportovní agentury by mohla pokrýt až 70 procent, radnice ji musí podat do 30. června 2022. Když město dotaci 90 milionů dostane, ze svého rozpočtu by zaplatilo 47 milionů. Vzalo by si úvěr. Další možností je získat peníze z krajského investičního fondu.

Stadion by zahrnul nové technické zázemí a další kabiny pro návštěvníky. Hlediště bude pro 300 lidí. Součástí bude venkovní hřiště, jež by fungovalo celoročně, v zimě jako venkovní kluziště. Stadion plánují radní v areálu Chvalšinská, kde počítají i s novou sportovní halou.

Nynější zimní stadion vznikl ve 30. letech minulého století. Až do konce 20. století to bylo otevřené ledové kluziště, kde se v 70. letech vybudovalo umělé chlazení, ochozy pro diváky a na konci 90. let ocelová konstrukce pro zastřešení, vyplývá z důvodové zprávy. Navzdory zastřešení fungoval stadion jen od září do března.

"Oproti novým zimním stadionům jsou roční náklady na provoz až o sto procent vyšší. Technický stav současného stadionu je již velmi nevyhovující," stojí v důvodové zprávě. Oprava je podle odborníků nereálná, uvedli radní. Demolice by podle firmy Povltavská stavební společnost stála nejvýš osm milionů Kč. Radnice teď vede tržní konzultace, zda by chtěla nový stadion provozovat nějaká společnost.

Klub HC Slavoj Český Krumlov nabízí od roku 2014 školu bruslení pro místní mateřské a základní školy. Účastní se jí až 600 dětí, v rozsahu 500 hodin ročně.

Zastupitel Roman Kneifl (KDU-ČSL) se ptal, zda má město krizovou vizi, když dotaci nezíská. Takový plán není, reagoval Hák.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, má letos rozpočet s příjmy 409,5 milionu a výdaji 438,9 milionu Kč. Schodek je 29,4 milionu korun, na investice má město v kapitálových výdajích 95 milionů. Krumlov si již loni vzal na investice úvěr 28 milionů.