husqvarna

Č. Krumlov opraví památkově chráněný Lazebnický most, od ledna bude zavřený

Český Krumlov (ČTK) - Český Krumlov začne opravovat Lazebnický most, který je kulturní památkou. Práce potrvají do začátku května, od 2. ledna 2024 bude most zavřený pro auta i pro chodce. V korytě Vltavy vybudují dělníci cestu pro dopravu materiálu, aby stroje nepoškodily náplavku a ulice historického centra. Novináře o tom informovala mluvčí radnice Petra Nestávalová. Oprava bude stát 32 milionů Kč. Práce by měly skončit před příští turistickou sezonou, řekl v říjnu ČTK místostarosta Zbyněk Toman (ODS). Příští rok chystá radnice opravu mostu Edvarda Beneše.

„K rekonstrukci jsme přistoupili mimo sezonu, abychom minimalizovali její dopad na obyvatele, provozovatele podniků i návštěvníky. Přesto nás čeká náročné období, kdy se budeme muset na čtyři měsíce přizpůsobit provizornímu režimu dopravy," řekl Toman.

Stav mostu, který spojuje střed města s hradem a zámkem, je havarijní. Dřevěné části napadla dřevokazná houba, původní ocelové nosníky z 50. let minulého století také nelze jenom opravit. Při poslední opravě v roce 2009 se jen měnily dřevěné části mostu a na povrchu upravovaly ocelové nosníky. Po nynější opravě zůstanou původní pouze opěry z kamenného zdiva. Na opravu použije firma tři druhy dřeva - smrk, modřín a dub. Soch na mostě se oprava nedotkne.

Neobvyklá bude, jak uvedla mluvčí, doprava stavebního materiálu. "Aby těžké stroje nepoškodily náplavku a ulice historického centra a neohrožovaly obyvatele a návštěvníky, buduje se v korytě Vltavy příjezdová komunikace, po které se budou stroje a materiály dopravovat. Násyp v řece povede k mostu od pivovaru a po rekonstrukci (mostu) se zase odstraní," popsala mluvčí. Název Lazebnický má most po lazebně, která bývala v domě na levém břehu Vltavy.

Krumlov vlastní 28 mostů a lávek. Pro Benešův most má připravený projekt, náklady budou zhruba 35 milionů, oprava by měla začít příští rok na podzim. Investici potřebuje i lávka od parkoviště P1 k Plášťovému mostu. Za posledních deset investovalo město do oprav mostů přes 36,1 milionu Kč, sdělila ČTK již dříve Nestávalová.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, opravil za poslední roky víc mostů. V roce 2021 to byl památkově chráněný kamenný most přes koryto říčky Polečnice ve Starých Dobrkovicích. Most z poloviny 19. století má novou nosnou konstrukci, oprava stála 3,5 milionu korun. V květnu 2020 dokončilo město opravu památkově chráněné lávky Rechle z 18. století, jejíž šindelová střecha byla v havarijním stavu. Práce stály dva miliony korun.