husqvarna

Č. Krumlov chystá protipovodňová opatření na řece Polečnice, má čtyři návrhy

Český Krumlov (ČTK) - Český Krumlov chystá protipovodňová opatření na řece Polečnice. Má čtyři varianty, do konce února vybere jednu, kterou rozpracuje. Město o tom dnes informovalo na facebookovém profilu. Koryto chce radnice upravit ještě v tomto volebním období. Investice, na níž by se mělo podílet nejen město, bude za desítky až stovky milionů korun, řekl ČTK již dříve starosta Alexandr Nogrády (ANO). Polečnice není regulovaná, v posledních letech způsobila při záplavách škody hlavně ve sportovních areálech.

Vedení města považuje Polečnici z pohledu povodní za největší riziko pro městský majetek, pro dopravu ve Chvalšinské ulici a hlavně kvůli obyvatelům. Polečnice není regulovaná, je rychlá, hladina se při deštích do povodňového stavu zvedne za několik hodin, jak uvedli radní. Proto hledají, jak území trvale ochránit třeba i před padesátiletou vodou. "Nechtěl bych budovat dvoumetrové betonové stěny. Uměl bych si představit v jednom místě vytvoření průtokového kanálu a místo držení vody mezi zdmi vést vodu přes bus stop zpět do koryta řeky," řekl starosta. Bus stopy jsou placená parkoviště pro zájezdové autobusy.

Architektonicko - inženýrská poradenská společnost Sweco zpracovala čtyři varianty. Návrhy počítají nejen s vyčištěním a prohloubením koryta, ale i s rozšířením toku v místech za grafitovým dolem. Zástupci města, spolku Přátelé vod a pětilisté růže a firmy Sweco dnes opatření probírali.

Povodně nejvíc zasáhly město v roce 2002, a to kvůli Vltavě. Škody po nich byly téměř 396 milionů korun, velká voda nejvíc poškodila stavby. Škody na svém majetku vyčíslilo město téměř na 100 milionů, informovala již dříve ČTK mluvčí radnice Petra Nestávalová.

V roce 2007 navázalo město spolupráci s Povodím Vltavy ohledně protipovodňových opatřeních na Vltavě. Je rozšířené koryto, dělníci také přestavěli jez u Jelení lávky. Práce, které zaplatilo Povodí Vltavy, stály téměř 150 milionů Kč.

Při záplavách v roce 2002 byl průtok ve Vltavě městem 420 metrů krychlových za vteřinu. Původně nebyl Krumlov chráněný ani proti jednoleté vodě. Teď koryto pojme 230 metrů krychlových za vteřinu, což odpovídá pětileté vodě.

Záplavy ohrožovaly město naposledy na přelomu loňského a letošního roku. V Českém Krumlově dnes ráno klesla hladina Vltavy téměř po čtyřech týdnech pod hranici povodňových stupňů. Ovlivnil to snížený odtok z lipenské přehrady. Nyní je výška řeky v Českém Krumlově 183 centimetrů. Dlouhou dobu se však po deštích a tání sněhu držela na třetím povodňovém stupni, kdy byla hladina až o 40 centimetrů výše. Vyplývá to z webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Město na začátku ledna dalo na některá riziková místa kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem. Voda ale větší škody nezpůsobila, zaplavila jen sklepy některých domů.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, má letos schodkový rozpočet s příjmy 554,2 milionu a výdaji 598,4 milionu Kč. Schodek 44,1 milionu pokryje z dříve ušetřených peněz.