Komatsu potřebu bagr

Č. Budějovice změní územní plán, kvůli budově divadla a orchestru

České Budějovice 5. října (ČTK) - České Budějovice připravily změnu územního plánu, aby na Mariánském náměstí mohla vzniknout nová budova Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie. V listopadu musí změnu schválit zastupitelé. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Juraj Thoma (OPB). Před dvěma lety byl odhad nákladů na stavbu kolem 2,5 miliardy korun.

Nový územní plán, jejž město chystá, už s novým sídlem divadla a orchestru počítá. Jihočeské divadlo odevzdalo radním v pondělí také studii, jaké by bylo hospodaření, kdyby se do novostavby přestěhovalo buď i s filharmonií, nebo samotné.

"Když půjde všechno podle očekávání, mělo by se město a kraj dohodnout na dalším postupu spočívajícím v přípravě architektonické soutěže. Před dvěma lety byl odhad nákladů kolem 2,5 miliardy korun. Dohoda byla taková, že by si investici mezi sebou na třetiny rozdělil stát, kraj a město," řekl ČTK Thoma.

Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Zřizovatelem je město, loni byl příspěvek radnice 129,4 milionu. Téměř 60 milionů Kč jde na platy. Největší část tržeb má divadlo z hraní před otáčivým hledištěm v Českém Krumlov. Letos tam přilákalo 52.600 diváků, tržby ze vstupenek mělo 47,2 milionu korun

"Divadlo je v Českých Budějovicích atypická věc z hlediska toho, že sídlí v bývalých pivovarských sklepích. Dodnes nemáme budovu, ve které by divadlo mohlo komfortně a plnohodnotně zahrát. Druhá věc, dnešní technologie už není možné instalovat do stávající budovy," řekl Thoma. Nová budova by podle něj vyřešila i další problém: na větší představení si musí scéna pronajímat sál v Domě kultury Metropol a platit za to peníze navíc. Jihočeská filharmonie působí v bývalém kostele svaté Anny; nově chce víc hrát v přestavěném pavilonu Z na výstavišti.