Komatsu potřebu bagr

Bývalou drůbežárnu v Liberci přestaví za 700 mil. Kč na průmyslový areál

Liberec 23. září (ČTK) - Bývalou drůbežárnu na okraji Liberce označovanou za brownfield soukromý investor přestaví za zhruba 700 milionů korun na výrobní areál nazvaný Agrotechnology park. Zaměřený bude na polovodičový průmysl a pracovat by tam mělo několik set lidí. Podle náměstka primátora Liberce Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) investor vybuduje také veřejnou komunikaci včetně chodníků a cyklostezku.

"Jedná se o veřejnou infrastrukturu budovanou soukromým investorem, která výrazně zprůchodní území a zkrásní okolí tohoto zpustlého brownfieldu," řekl náměstek novinářům. Liberec se na tom domluvil se společností Proinco, jež patří do investiční skupiny Industrial and Capital holding. Ta je nyní vlastníkem léta nevyužívaného areálu v Hellerově ulici v Doubí, kde byla v minulosti drůbežárna. S jeho revitalizací už Proinco začalo. "Jednalo se o dlouho nevyužívanou lokalitu, kterou Proinco pojalo jako brownfieldovou investici. Provedlo kompletní demolici historických nefunkčních budov a na jejich místě předpokládá realizaci výstavby kompletního areálu, jehož předmětem výroby by měla být agrotechnologie a se zaměřením zejména na čistou výrobu," uvedl za investora Tomáš Ficner.

V plánu developera je výstavba tři výrobních hal, první a nejmenší by měla být postavená do začátku listopadu. "Nejmenší objekt bude obývat firma Cattron, která například dělá a opravuje řídicí jednotky pro lesní stroje a různé zemědělské stroje," uvedl další zástupce investora Petr Mynář.

Další dvě výrobní haly chtějí podle něj postavit v příštím roce. Minimálně jednu bude využívat česká odnož nadnárodní společnosti UTC, která působí v Liberci už ve dvou lokalitách, v ulici V Horkách v Janově Dole a v Partyzánské u letiště. Minulost podniku UTC v Liberci je spjatá s firmami Elmarco a Miconex. Nyní zaměstnává zhruba 500 lidí a dodává zařízení do polovodičového průmyslu. "My konkrétně nevyrábíme čipy, ale vyrábíme zařízení, ve kterých se následně čipy vyrábí," uvedl liberecký ředitel UTC Martin Pavlata. Podle něj původně počítali s tím, že do Agrotechnology parku sestěhují většinu svých provozů. "Nicméně doba se výrazně mění a v tuto chvíli si troufnu tvrdit, že částečně zůstaneme i v těch prostorech, kde teď jsme," dodal Pavlata. Předpokládá, že pro rozšíření výroby budou potřebovat v dalších letech nabrat 200 až 300 zaměstnanců.