Bývalé Borůvkovo sanatorium v Praze se začne rekonstruovat, bude zde 109 bytů
Praha 23. listopadu (ČTK) - Do konce roku začne rekonstrukce bývalého Borůvkova sanatoria v Praze, ve kterém zemřeli student Jan Palach a farář Josef Toufar. Vedle pietního místa na fasádě domu a kavárny s expozicí připomínající jejich památku tam nový majitel udělá 109 bytů se sdíleným společným prostorem. Náklady na rekonstrukci se odhadují na stovky milionů korun, sdělil ČTK Generali Fond realit, který objekt v Legerově ulici od letošního dubna vlastní.
V budově bývalého sanatoria se v nedávné minulosti plánoval hotel a několikrát změnila majitele. Pro Generali Fond realit budovu získala společnost Generali Invesments CEE, která od firmy Artisa Developer CZ koupila ostravskou United Corporation, jež nemovitost vlastní. Společně s Artisou Developer CZ bude fond provádět renovaci trvající zhruba dva roky. Hodnota nemovitosti má převýšit 600 milionů korun, uvádí společnost Generali Investments.
"Jedná se o budovu se značnou symbolickou hodnotou. Velmi nás proto těší, že po domluvě se zástupci Prahy bude součástí projektu i veřejně přístupné pietní místo, které bude minulost spjatou i s touto budovou připomínat," řekl Marek Bečička z Generali Investments CEE.
Palach v budově bývalého Borůvkova sanatoria zemřel poté, co se v lednu 1969 upálil, aby vyburcoval společnost k odporu proti nesvobodě a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Toufar v něm podlehl následkům mučení Státní bezpečnost v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.
Na budově je v současnosti improvizovaný památník od Otakara Duška - tváře obou dvou s daty narození a úmrtí. Při opravě vznikne vedle venkovní pamětní desky také vnitřní pietní místo v přízemní kavárně, v které bude zde i vitrína s pamětními předměty a texty.
V budově se už uskutečňuje část přípravných a demoličních prací. Po rekonstrukci vznikne také 109 bytových jednotek a v Česku první City Pop prostor. Jde o koncept bydlení nabízející plně zařízené a vybavené byty se sdíleným společným prostorem, na půli cesty mezi pohostinností čtyřhvězdičkového hotelu a klasickým bydlením, uvádí Artisa. Dodává, že toto ubytování je vhodné pro krátkodobé až střednědobé pronájmy pro cestující pracovníky, studenty, mladé páry i seniory.
Borůvkovo sanatorium, jehož dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931, sloužilo původně jako soukromé zdravotnické zařízení pro zámožnější prvorepublikové občany. Provádělo i nelegální potraty. Sanatorium se později změnilo na kliniku popálenin a plastické chirurgie. Právě tady podlehl farář Toufar zraněním způsobeným při výsleších Státní bezpečnosti a Palach popáleninám. V budově později sídlil Farmakologický ústav a Ústav experimentální medicíny Akademie věd. Krátce byla chátrající budova převedena i na hasičský záchranný sbor.