husqvarna

Bývalá ubytovna v Litoměřicích projde kompletní rekonstrukcí za 55 mil. Kč

Litoměřice (ČTK) - Několik uprchlíků ještě stráví poslední týdny v bývalé ubytovně v Želetické ulici v Litoměřicích. Postupně se přesouvají do náhradních prostor, protože město chce budovu zhruba za 55 milionů korun kompletně zrekonstruovat. V každém patře třípodlažní budovy vznikne šest bytů. Bezbariérové přízemí bude sloužit jako azylový dům pro muže, seniory, se zhoršenou mobilitou v bytové nouzi, v prvním patře vznikne sociální bydlení a ve druhém patře město počítá se standardními byty s tržním nájemným. Takzvané prostupné bydlení dosud v Litoměřicích chybí. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Panaš (Naše Litoměřice).

Přízemí město před příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny upravilo pro jejich potřeby. Zbylá dvě podlaží jsou zdevastovaná. V některých pokojích jsou ze zdi vytrhané radiátory, podlahy vypadají značně opotřebovaně, místy chybí omítka. "Řekl bych, že ten současný stavebně technický stav je poplatný stáří této budovy, takže se plánuje, že všechno včetně střechy, výplní a vnitřních dispozic bude uděláno znovu. De facto zůstanou pouze obvodové zdi," přiblížil plánované opravy místostarosta. Budovu město zateplí a celkově zmodernizuje. Také přizpůsobí dispozice domu tak, aby mohly vzniknout byty, v každém bude sociální zařízení a kuchyň.

Na poskytovatele azylového domu a sociálního bydlení Litoměřice vypíšou výběrové řízení, uvedla místostarostka Alena Rožcová (Naše Litoměřice). Zda se do konkurzu přihlásí Charita Litoměřice, která nyní poskytuje služby pro ubytované Ukrajince, zatím není jasné. "Bude to záležet na naší paní ředitelce, ale je možné, že ano," řekl ČTK za charitu Jakub Ružbatský.

Kapacita azylového bydlení bude pro deset lidí. V prvním patře budou cílovou skupinou lidé v bytové nouzi nebo touto nouzí bezprostředně ohrožení. Může to být například rozvádějící se žena s dětmi, která nemá kam jít, mladí dospělí, kteří opouštějí dětský domov, nebo rodiny z azylového bydlení, které si vytvořily podmínky ke standardnějšímu bydlení. Druhým patrem s komerčními byty chce radnice zároveň doplnit bytový fond, o který město částečně přišlo privatizací.

V budově bude sociální pracovník, který lidem v nouzi pomůže s řešením jejich problémů a také s hledáním stálého bydlení. Byty budou moci obývat dočasně. Rekonstrukce by měla být hotová začátkem roku 2025, teď město hledá zhotovitele. Na opravu bude radnice čerpat dvě dotace, rekonstrukci druhého patra, kde budou běžné byty, město zaplatí samo. Náklady z městské kasy budou odhadem činit 20 milionů korun.