Komatsu potřebu bagr

Bývalá kasárna v Plzni se mají do 15 let změnit ve čtvrť s byty za 20 mld. Kč

Plzeň (ČTK) - Bývalá plzeňská kasárna Slovany o rozloze 32 hektarů se mají do 15 let změnit v moderní čtvrť s několika tisíci byty, obchody, kancelářemi, parky, silnicemi a mateřskou školou a zřejmě i základní školou. Majitel největší rozvojové plochy ve městě, APB - PLZEŇ a.s., tam hodlá s firmami Slovany pozemky a Slovany develop investovat asi 20 miliard Kč. Při dnešním podpisu memoranda o spolupráci města s investory Kasáren Slovany to řekl spolumajitel APB Petr Březina. První domy se mají stavět do dvou let.

Areál kasáren je opuštěný od roku 1992. Podle Březiny jsou staré armádní budovy srovnané se zemí, celá plocha je vyčištěná, bez ekologické zátěže, připravená k zasíťování. Memorandum podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) deklaruje společnou vůli k revitalizaci největšího brownfieldu ve městě, parametry spolupráce a závazek k uzavření smlouvy v dubnu 2024. "Musím ocenit spolupráci s developerem na takzvaných kontribucích (příspěvcích), které jsou ve stovkách milionů," uvedl. V lokalitě, jejíž plocha je stejná jako velké plzeňské sídliště Vinice, vzniknou tisíce soukromých a městských bytů, což by mohlo snížit ceny na místním realitním trhu.

Investor se zavázal vybudovat technickou i dopravní infrastrukturu nové čtvrti až pro 10.000 obyvatel. Silnice, parky a chodníky poté předá městu. Za 200 až 250 milionů Kč vybuduje z městské úpravny páteřní vodovod do areálu, kde dosud není dostatečná kapacita vody, což podle Březiny dosud výstavbu brzdilo. APB dále zaplatí stavbu školky.

Podle náměstka primátora Pavla Bosáka (Piráti) jde o výhodnou dohodu pro město, které podle radní Světlany Budkové (STAN) získá také předkupní právo na pět hektarů pozemků, na nichž může vzniknout až 500 městských bytů.

"První byty předpokládáme do tří až čtyř let. Územní studii vyprojektoval městský útvar koncepce rozvoje. My teď s projektanty řešíme aktualizaci uspořádání. Jak by měla zóna vypadat, zveřejníme po Vánocích," řekl Březina. Původně se tam počítalo s tisícovkou bytů. "Bude jich víc, protože někde budou místo rodinných bytové domy. Ale počet se teprve finalizuje, vyjde z aktualizované územní studie," uvedl. Investor hodlá stavět byty všech velikostí, bytové domy budou mít až šest pater. Část bytů bude na prodej a část na nájemní bydlení, dodal.

APB už staví byty, hodně například v Praze. "Spolupracujeme na většině developerských projektů v Plzni i v Praze, protože děláme zemní práce, takže máme největší obrázek o tom, co se dnes staví a jak to funguje," uvedl Březina. Na projektu domů spolupracuje s pražskou architektonickou kanceláří. APB zatím nemá dohodu s bankou. "Ale budeme muset. Část budeme hradit my a část bude od banky," dodal. Skupina APB, která má v republice 700 zaměstnanců, má roční obrat asi 2,5 miliardy Kč. Hlavní náplní jsou služby pro stavebnictví.