Cime 3 kvartal 2024

Bývalá burza v tržnici v Holešovicích se dočká obnovy za 225 milionů Kč

Praha 14. března (ČTK) - Památkově chráněná budova bývalé burzy v Pražské tržnici v Holešovicích se dočká obnovy. Magistrát vypíše veřejnou zakázku na její opravu. Náklady jsou předběžně odhadovány na 225 milionů korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát zakázku vypisuje podruhé, když poprvé ji kvůli problémům v dokumentaci zrušil. Budova burzy je nemovitou kulturní památkou a je ve špatném stavu. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které ho postupně opravuje.

Zakázka bude rozdělena na dvě části. První část bude na celkovou rekonstrukci budovy burzy. Bude se jednat o stěžejní část prací, které budou zahrnovat restaurátorské a uměleckořemeslné práce. Druhá část se týká vybudování zázemí pro gastronomický provoz.

Burza je dlouhodobě v havarijním stavu a uzavřena. Rekonstrukci město chystalo několik let. Ve velmi špatném stavebně technickém stavu je především jižní přístavba a nástavby burzy. Objekt se rovněž potýká s řadou statických poruch, které ohrožují stabilitu konstrukcí a bezpečnost návštěvníků areálu. V místech původní jižní stěny jsou patrné statické poruchy a v dřevěných konstrukcích byly objeveny dřevokazné houby.

V minulosti bylo v budově burzy provedeno několik rekonstrukcí a úprav, které ale nepřispěly k dobré kondici objektu.

Tendr na opravu vypsalo město loni v dubnu a v říjnu jej zrušilo. Zveřejněn byl chybný výkaz výměr či technických parametrů. To způsobilo, že projektantům v jejich projektech vycházely při výpočtech chybné údaje. Některé položky, které byly v projektu vyžadovány, pak nebyly do výkazu výměr ani včleněny. Kvůli následnému posunu lhůty pro podání nabídek, tak nakonec ve formuláři veřejné zakázky a v její elektronické podobě byly rozdílné lhůty. Zadávací podmínky se tak staly rozpornými.

Hlavní město chce postupně investovat do opravy tržnice v příštích více než deseti letech dvě až tři miliardy korun. Areál bude plnit funkci kulturní, obchodní a gastronomickou. Budou zde i kanceláře, supermarket a vznikne vyhlídková věž. Rozšířena bude možnost vstupu, vysázena nová zeleň a dešťová voda bude zachycována do podzemních nádrží.

Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval do 80. let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici. Areál je kulturní památkou.