Komatsu potřebuju Bagr

Bytové domy a školku v Ruzyni by měli navrhnout A.D.N.S. architekti

Praha 8. listopadu (ČTK) - Podoba plánovaných městských bytových domů s nájemními malometrážními byty a dvoutřídní mateřské školy v Ruzyni v Praze 6 by měla vzejít z návrhu architektů Martina Němce a Petra Dvořáka z ateliéru A.D.N.S. architekti. Ti vyhráli architektonickou soutěž, kterou Praha 6 vypsala v červnu. Za projekt domů a školky a jejich výstavbu by měla šestá městská část zaplatit nejvýše 120 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

"Návrh citlivě navazuje na stávající zástavbu a zachovává od ní dostatečný odstup. Bytové domy s nájemními byty mají optimální skladbu a velikost, návrh také rozšiřuje veřejné prostranství Rakovnické ulice o předpolí navržených objektů," uvedl k vítěznému návrhu místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Jakub Stárek (ODS).

Vítěze soutěže vybrala porota, v níž zasedli mimo jiné architekti Jan Mužík, Luboš Pata, Petr Šikola a Petr Vávra. Porotci podle Hannicha posuzovali osm podaných soutěžních projektů. Soutěž vyhrál návrh od A.D.N.S. architektů, druhou příčku obsadil návrh z dílny Znamení čtyř - architekti a třetí místo připadlo Architektonickému ateliéru ARKÁDA. Vítěze soutěže schválili v listopadu i radní městské části Praha 6, jak vyplývá z usnesení rady.

V případě vítězného návrhu ocenila porota podle Hannicha individuální řešení jednotlivých bytových domů. Porotci podle mluvčího kladně hodnotili i navržení venkovních soukromých prostor pro většinu bytů. Součástí soutěže byl i návrh nové mateřské školy v Ruzyni, jejíž výstavbou se zvýší kapacita míst pro děti ve školkách zřizovaných Prahou 6 o padesát míst. Architekti Němec a Dvořák navrhli školku jako jednopodlažní objekt se zelenou střechou.

Praha 6 nyní rozšiřuje kapacity mateřských a základních škol, které zřizuje. Díky půdním vestavbám se rozšíří základní škola Emy Destinnové, základní škola na náměstí Svobody a základní škola J. A. Komenského v ulici U Dělnického cvičiště. Zcela nová školní budova by se v Praze 6 měla stavět Na Kocínce. Tam by podle dřívějších informací měla výstavba začít v roce 2023. V současnosti se rekonstruuje mateřská škola Tychonova ve čtyřpodlažní historické vile na Hradčanech.

V Praze 6 je nyní 33 mateřských škol. Městská část Praha 6 rovněž zřizuje 15 základních škol, do kterých podle radní městské části Marie Kubíkové (ODS) chodí zhruba 9000 žáků. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.